Сунчање: Правила која морате поштовати
Статистике показују како све већи број људи има проблема с кожом због посљедица сунчања. Нажалост, све је и већи број злоћудних обољења која могу резултовати и смрћу. Стручњаци истичу како је све то могуће избећи ако само мало припазите. Сунчање није више оно што је било и данас важе нова правила. Научите их и сачувајте своје здравље.
Обавезно припремите кожу за сунчање
Прије излагања сунцу, кожу треба добро припремити. То не значи одлазак у соларијум, него добар пилинг и чишћење. Припрема је важна јер уклања мртве епителне ћелије, појачава циркулацију и подстиче регенерацију коже. Након пилинга, кожу треба намазати кремама које садрже витамин Ц, А и Е и коензим Q10. Такве креме кожу ће добро хидрирати и повећати јој еластичност.
Нигдје без крема за сунчање
Не треба посебно напомињати да су креме за сунчање нужност. Најбоље је користити оне с високим заштитним фактором. Међутим, ни оне нису свемоћне па их треба наносити сваки пут када изађете из воде и у правилу свака два сата, без обзира на то да ли сте се купали. Наиме, с временом активни састојци креме почињу да се распадају па је зато важно да се што чешће мажете.
И очима треба заштиту
Многи за вријеме сунчања не размишљају о очима, али и њих је важно заштитити. Квалитетне наочари за сунчање које штите од УВ-зрачења су императив. Било би добро и да на глави имате шешир са ширим ободом. Неквалитетне наочари без УВ заштите могле би вас скупо коштати, а здравље ипак треба бити на првом мјесту.
Избјегавајте сунце од 11 до 16 сати
Најинтензивније штетно зрачење је у времену од 11 до 16 сати. Зато у то вријеме треба избјегавати излагање сунцу. Колико год биле јаке заштитне креме, од неких штетних утицаја у ових пет сати током дана неће вас заштитити. Једина је заштита да у том времену у потпуности избјегавате сунчање.
Обавезна њега након сунчања
Брига за кожу се не завршава одласком с плаже. Врло је важно да се након сунчања и купања истуширате. Након тога, кожу намажите хидратантном кремом богатом витаминима. На тај начин кожа ће сачувати влагу и еластичност.
И прехрана игра важну улогу
Како не би дошло до дехидрације, важно је пити пуно течности. Стручњаци кажу никако не мање од два литра дневно. Најбоља је вода и повремено зелени сокови. Треба припазити и на прехрану. Нека буде лагана, с пуно воћа и поврћа. Организам ће тако бити спремнији за изазове врућина и сунца.