23/04/2014 | 16:34 | Аутор: СРНА
Шњегота: У "ЖРС" никад није обављен попис имовине
Главни ревизор Републике Српске Душко Шњегота изјавио је су многобројни разлози за негативно ревизорско мишљење Јавном предузећу "Жељезнице Републике Српске", а међу најзначајнијим су непостојање пописа комплетне имовине предузећа, те запошљавање мимо конкурса.
Основа за изражавање негативног мишљења за финансијско пословање у 2012. години, нагласио је Шњегота, јесу неправилности које се односе на непостојање адекватног система интерних контрола у предузећу, због чега никад није био урађен попис имовине и обавеза предузећа.
"У `Жељезницама` никад није обављен свеобухватан попис имовине, што је произвело низ других проблема, почев од класификације непописане имовине, вредновања имовине кроз финансијске извјештаје и слично", рекао је Шњегота на конференцији за новинаре у Бањалуци.
Шњегота је додао да је огроман проблем вођење кадровске политике, као и да је правилник о систематизацији радних мјеста донесен 2005. године, а да је до 2011. године мијењан 48 пута, али да и поред тога ни приближно не одговара стварном стању у "Жељезницама".
"Међу највећим примједбама је и запошљавање радника без јавног конкурса, случајеви непосједовања адекватне стручне спреме у односу на захтијевану на конкретним радним мјестима, примјену виших коефицијената за обрачун примања и слично", истакао је главни ревизор Српске.
Он је указао на недовољну координацију између организационих јединица у предузећу, на 206 милиона КМ кумулативног губитка предузећа, као и на неусаглашеност потраживања и потреба, те значајне износе имовине који нису активирани.
Ревизори су указали на неадекватно извјештавање о пословним сегментима, како у смислу примјене релевантних рачуноводствених правила, тако и у погледу примјене правила која утврђује регулатор на тржишту.
Главна служба за ревизију утврдила је да су "Жељезнице" погрешно вредновале властити капитал предузећа, како земљишта, тако и опреме предузећа, као и да нису имале упутства о набавци, што је утицало на појаву нерационалних поступака јавних набавки, од којих су неки вођени по неколико година.
"Велика замјерка је и непостојање документације о власништву над земљиштем. Исто тако, управа није имала упутство о управљању залихама, које нису пописиване и вредноване на прецизан начин, а резултат су погрешни подаци о трошковима", напоменуо је Шњегота.
Он је додао да ће извјештај ревизије бити упућен надлежном тужилаштву, као и Народној скупштини Републике Српске.
Генерални директор "Жељезница" Драган Савановић нагласио је да се не осјећа одговорним за овакав ревизорски извјештај, додајући да ће покренути одговорност свих унутар предузећа због негативног мишљења.
Он је нагласио да ће "добар дио примједаба бити отклоњен", али да неће бити лако када је ријеч о попису имовине, објеката и земљишта, јер ово предузеће не посједује земљишно-књижне изводе за многу имовину.
"Оно што смо увидјели као проблем у предузећу јесте чињеница да имамо десет овлаштених рачуновођа, три ревизора, а ипак је ревизија указала на недовољну усклађеност рачуноводствених стандарда и рачуноводствених политика, што управи даје за право да инсистира да одговорни понесу одговорност", рекао је Савановић.
Када је ријеч о распореду радника, Савановић је напоменуо да покушај нове системазиције није проведен због многобројних штрајкова, али и отпора синдиката и локалне заједнице и недовољне жеље да се смањи број радника.
Он је додао да је у "Жељезницама" тренутно 3.380 радника, што је, како је рекао, такође превише.
Претходна финансијска ревизија у "Жељезницама Републике Српске" извршена је за пословну 2007. годину, када су се ревизори уздржали од мишљења, што је и најтежа квалификација у екстерној ревизији.