28/02/2014 | 21:35 | Аутор: РТРС
Руске трупе на Криму, Кијев спрема одбрану
Кијев је, предвече, најавио да су војска и граничне снаге спремни за одговор на евентуалну руску агресију. Руска Црноморска флота, међутим, демантовала је да су њене снаге заузеле војни аеродром код Севастопоља, гдје је ова флота стациониранa, али је руско министарство одбране, нешто касније, потврдило да су оклопна возила распоређена по путевима ради заштите те флоте.
Наоружане особе заузеле су два аеродрома на Криму. Руска оклопна возила на путевима. Кијев спрема одговор у случају "директне агресије руских снага".
Интерфакс је јавио да су руски војници са шљемовима и оклопном заштитом, као и оклопним возилима, заузели војни аеродром у Севастопољу, на који је током дана слетјело најмање пет руских транспортних авиона и десетак војних хеликоптера.
Украјински министар унутрашњих послова рекао је да су руске трупе преузеле контролу над два главна аеродрома на Криму и затражио од СБ УН да интервенише. Кијев је, предвече, најавио да су војска и граничне снаге спремни за одговор на евентуалну руску агресију.
Прелазни украјински предсjедник Олександер Турчинов позвао је руског предсjедника Владимира Путина да "одмах заустави агресију на Крим".
Турчинов је тражио од Путина да хитно повуче своје војнике са Крима, оптужујући Русију да је напала Украјину инвазијом Крима. Он је позвао Путина да оконча "провокације", покушавајући да увуче Украјину у оружани сукоб. "Изазива се конфликт, а затим и анексија територије", рекао је нови украјински предсједник.
Руска Црноморска флота, међутим, демантовала је да су њене снаге заузеле војни аеродром код Севастопоља, гдје је ова флота стациониранa, али је руско министарство одбране, нешто касније, потврдило да су оклопна возила распоређена по путевима ради заштите те флоте.
КОНСУЛТАЦИЈЕ САВЈЕТА БЕЗБЈЕДНОСТИ О УКРАЈИНИ
Савјет безбједности УН почео је вечерас консултације о кризи у Украјини. Парламент Украјине је затражио од овог тијела да се огласи поводом актуелног стања.
Резолуцијом коју су донијели посланици тражи се од Русије да прекине да предузима кораке који су, сматра украјински парламент, уперени против суверенитета и територијалног интегритета Украјине. Међу сталним чланицама СБ УН су Русија, Француска, САД, Кина и Велика Британија и свака од њих има право вета.
УКРАЈИНА ТРАЖИ ИЗРУЧЕЊЕ ЈАНУКОВИЧА
Јутрос је најављено да ће тужилаштво поставити "питање изручења грађанина Украјине Виктора Јануковича за којим је расписана међународна потјерница у случају званичне потврде информације о његовом боравку на територији Руске Федерације", наведено је у саопоштењу.
Тужилаштво је раније саопштило да Јануковича и бившег министра полиције Виталија Захарченка сумњичи за убиства демонстраната у Кијеву.
Украјинско тужилаштво је данас саопштило и да од МУП-а тражи да у року од 10 дана ухапси 24 службеника у оквиру истраге о погибији људи у главном граду током нереда.
ЈАНУКОВИЧ: БОРИЋУ СЕ ЗА УКРАЈИНУ
Јанукович се данас први пут појавио у јавности на конференцији за новинаре у Ростову-на Дону у Русији. Он је на почетку рекао да је напустио Украјину због пријетњи по његов живот и нагласио да га нико није свргнуо са власти, већ да је био принуђен да оде.
Такође, Јанукович је рекао да ће наставити борбу за будућност Украјине протов оних који покушају да заведу страх и терор. Према његовим ријечима, власт у земљи је у рукама националистичких и профашитички оријентисаних људи, који представљају апсолутну мањину у Украјини. Његовим обраћањем у Ростову и званично је потврђено да је уточиште нашао у Русији.
ЊЕМАЧКА ПОДРЖАЛА ЈАЦЕЊУКА
Након Европске уније и САД, нову украјинску владу данас је подржала и њемачка канцеларка Ангела Меркел и обећала помоћ, изразивши уједно забринутост због тензија на Криму. Меркелова је честитала привременом украјинском премијеру Арсенију Јацењуку, рекла је замјеница портпарола владе Кристијане Вирц. "Канцеларка је истакла да ће Европска унија и Њемачка учинити све да подрже ову новоизабрану владу", додала је Вирц.
Њемачко министарство финансија, међутим, није жељело да коментарише наводе о евентуалном замрзавању имовине Украјинаца у Њемачкој, што су то данас учиниле Аустрија и Швајцарска. Лихтенштајн се придружио неколицини европских земаља које су одлучиле да замрзну имовину чланова бивше украјинске владе.
Аустрија је, на захтјев нове украјинске владе, замрзла рачуне 18 Украјинаца аустријским банкама. Швајцарска влада је наложила замрзавање имовине 20 Украјинаца, укључујући Јануковича и његовог сина Александра, а против њих двојице је уједно швајцарски тужилац покренуо истрагу о прању новца.
Из Европске комисије у Бриселу раније данас је саопштено да ЕУ признаје прелазну владу у Кијеву као легитимну и позива све земље да поштују територијални интегритет Украјине.
"Прелазну владу је изабрала Рада (скупштина) чији легитимитет није споран, тако да је признајемо као легитимног партнера", рекао је портпарол Комисије Оливије Баији, али је додао да та влада "тек треба да успостави функционалне институције"".
Подршку Украјини су обећале и Сједињене Државе чији је потпредсједник Џо Бајден рекао је новом украјинском премијеру да САД поздрављају формирање нове владе у тој земљи.
"НОЋНИ ВУКОВИ" КРЕНУЛИ У УКРАЈИНУ
Група руских бајкера "Ноћни вукови", са којима редовно вози и руски предсједник Путин, кренула је у Украјину како би подржала про-руске демонстранте.
Путин са овим бајкерима вози свој Харли Дејвидсон и назива их својом браћом. Каже да је веома близак са њиховим дугокосим лидером, Александром Залдостановим, који је познат по надимку Хирург.
Једна патриотска група противи се евро-интеграцијама Украјине и покрету протеста који је преузео власт у Кијеву. "Сутра људи организују акцију коју су назвали Руско прољеће", рекао је Залдостанов. Он је прецизирао да ће догађај да започне у граду Попаснаја, на истоку Украјине.
"Колона ће кренути ујутро и возиће се кроз источни део Украјине", рекао је, објаснивши да ће се он упутити у главни град Крима, Севастопољ, гдје се налази руска поморска база на Црном мору. Он је истакао да ће бајкери испоручити хуманитарну помоћ Севастопољу.