25/02/2014 | 16:35 | Аутор: РТРС
Научници створили вјештачки панкреас
Након 20 година истраживања, научници су успјели да направе вјештачки панкреас који изгледа као џеп дебљине неколико милиметара у чијој су унутрашњости живе ћелије способне да директно луче инсулин
Научници су направили вјештачки панкреас који би директно производио инсулин у организму и помогао у лијечењу дијабетеса, преносе француски медији.
Европски Центар за истраживање дијабетеса, са сједиштем у Безансону, установио је процес добијања вјештачког панкреаса.
Послије 20 година истраживања, вјештачки панкреас треба да изгледа као џеп дебљине неколико милиметара који би се уградио у стомак пацијента.
Унутар тог полупропустљивог џепа налазе се живе ћелије способне да директно луче инсулин.
- Наш циљ је био да пацијент више не добија инјекције инсулина - навели су стручњаци и посебно нагласили да тај панкреас не лијечи дијабетес већ омогућава да пацијент не мисли стално на своју болест.
Вјештачки панкреас се тренутно клинички испитује на лабораторијским животињама, а први тестови на људима очекују се крајем 2015. године.
Овај вјештачки орган је првенствено намијењен пацијентима с дијабетесом типа 1, који погађа млађе особе, посебно у пубертету.
Дијабетес, у народу познат као шећерна болест, представља поремећај нивоа глукозе у крви до којег долази када жлијезда панкреас потпуно или дјелимично престане да лучи хормон инсулин.
Та болест може у почетку да се лијечи таблетама, а касније ињекцијама инсулина. Први симптоми болести су умор и слабост, замагљен вид, стална жеђ, нагло мршављење и чест одлазак у тоалет. Компликације болести су хипогликемија, кома, као и кардио-васкуларне болести, васкуларне компликације (гангрена, сљепило), болести бубрега, болести можданих функција, који могу довести до фаталног исхода.