04/01/2014 | 12:39 | Аутор: СРНА
Пријеми поводом Дана РС и крсне славе
Поводом обиљежавања 9. јануара - Дана Републике Српске и крсне славе , Светог архиђакона Стефана, предсједник Милорад Додик примио је данас представнике вјерских заједница у Републици Српској, за делегацију пензионисаних генерала Војске Српске, за представнике борачких организација Српске, за делегације Народне скупштине и Вијећа народа Српске, Владе Српске и представнике Српске у заједничким органима БиХ, те за привреднике.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик очекује да ће Српска, без обзира на изборну 2014. годину, у институционалном смислу функционисати беспријекорно и да неће бити кризе система власти.
"Наравно, бићемо суочени са разним захтјевима за нова радна мјеста, за већа социјална и друга права, али и веће инвестиције", рекао је Додик новинарима у Бањалуци.
Он је истакао да је Српска 2013. годину завршила институционално стабилна и да је њен положај у БиХ и на регионалном плану далеко повољнији.
Додик је додао да је Народна скупштина имала једну од најбољих година са становишта одржаних сједница и донесених прописа, док је Влада реаговала на све изазове, а реконструкција њеног руководства обављена је ефикасно и без блокаде.
Према његовим ријечима, представници Републике Српске у институцијама БиХ сада су видљивији.
"Данас је Република Српска фактор одлука и најефикаснији фактор европских интеграција БиХ са становишта утврђених одговора и процедура, као и одговора на европске захтјеве", навео је Додик.
Он је подсјетио да је Република Српска прије више од годину дана утврдила своју политику у вези са провођењем одлуке "Сејдић и Финци", као и да је у процесу евроинтеграција доминантан механизам координације, који подразумијева укључивање Српске и уважавање њених надлежности, за разлику од ранијег механизма функционалне БиХ.
"Наравно, Српска има и проблеме који се огледају у недостатку радних мјеста, о чему смо разговарали са привредницима и нагласили потребу да у Српској појачамо рад, дисциплину, одговорност и конкуренцију", истакао је Додик.
Он је нагласио да је Српска обезбиједила и значајне инвестиције које ће бити настављене и у овој години.
Предсједник Српске изразио је задовољство што је Његова светост патријарх српски Иринеј прихватио позив да дође на обиљежавање Дана и крсне славе Републике Српске у Бањалуци, те најавио долазак представника Владе Србије.
"Што се тиче оних који неће доћи, њих нисмо видјели ни претходних година, али смо видјели нове методе да на дан када славимо Републику Српску дистрибуишу разне садржаје на разне адресе званичника", рекао је Додик и додао да такво понашање представља удар на Устав и значај Српске.
Он је нагласио да је Република Српска легитимна и легална и дио уставно-правног поретка БиХ, те међународно призната Дејтонским споразумом.
"Ако неки људи из бошњачког народа не желе да прихвате реалност, онда не морају да се чуде што ми не желимо да прихватимо БиХ. Уколико се жели градити заједничка будућност, морамо сви прихватити све што је легално и легитимно, а Република Српска је то несумњиво", упозорио је Додик.
Према његовим ријечима, Република Српска подржава уставни поредак БиХ, али је ствар њене издржљивости и хтијења до када ће то подржавати.
ПРИЈЕМ БЕЗ ПРЕДСТАВНИКА БОШЊАКА
Република Српска и данас је спремна да прихвати Босну и Херцеговину, али одбијање Бошњака да прихвате РС показује да је то чак више бесмислено и говорити, рекао је данас предсједник РС Милорад Додик.
Он каже да не треба онда да се Бошњаци чуде што људи из РС не желе да прихвате БиХ.
Додик наводи да се ни ранијих година, као ни ове, бошњачки посланици у Народној скупштини РС и делегати у Вијећу народа нису одазвали позиву да дођу на пријем које је као премијер организовао, као ни на прославу Дана РС, 9. јануара.
"Међутим, сада видимо неке нове методе, да шаљу разне садржаје на одређене адресе, а добио сам их и ја", рекао је Додик, наводећи да такво понашање одбацује јер не доприноси разумијевању.
Председник парламента Игор Радојичић је изјавио да "бошњачке странке из Сарајева и даље имају исто схватање и Дана РС и саме РС, да оспоравају како њено постојање, тако и њене празнике".
"То није добро за демократију, ни за прихватање уставно-правног реалитета какав постоји у БиХ, али то је БиХ, у којој се не слажемо ни око празника нити многих других ствари", рекао је Радојичић.
ЋУРГУЗ: ИЗБОРИТИ СЕ ЗА СПРЕЧАВАЊЕ РЕТРОАКТИВНЕ ПРИМЈЕНЕ ЗАКОНА
Предсједник Борачке организације Републике Српске Пантелија Ћургуз очекује да ће се у овој години представници Српске у структуралном дијалогу изборити за спречавање неправилне ретроактивне примјене Кривичног закона БиХ и зауставити формирање нове правосудне инстанце у БиХ која личи на врховни суд.Према његовим ријечима, питање рада Суда и Тужилаштва БиХ може бити кључно за ситуацију у Републици Српској.
"Већ имамо промјену односа званичних институција према том питању, што је за нас врло битно", рекао је Ћургуз након пријема код предсједника Републике Српске Милорада Додика.
Он је додао да је у функцији помоћ хашким оптуженицима у оквиру које се финансирају дјеца осумњичених, оптужених или осуђених пред Трибуналом и да очекује да ће се у то укључити комплетан електропривредни систем, с обзиром да помоћ дају термоелектране "Гацко" и "Угљевик".
Ћургуз је нагласио да ће у овој години око 6.000 корисника добити право на мјесечни борачки додатак, чиме ће се смањити број корисника годишњег додатка, чији би износ могао бити већи у односу на претходну годину.
Он је изразио задовољство потврдом предсједника Републике да Влада неће смањивати достигнути ниво права борачких категорија.
Предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић указао је на значај стављања структуралног дијалога у потребни ток, као и верификације централне евиденције несталих.
"Уколико се овако и даље буде радило створиће се могућност даље манипулације", рекао је Митровић.
Он је као једно од највећих социјалних достигнућа организације истакао пројекат запошљавања дјеце погинулих и несталих бораца, којим је у посљедњих годину дана запослено више од 400 лица од укупно 1.900.
"Прије двије године реактивирали смо процес постхумног одликовања и то ће бити настављено приликом свих посебних датума“, рекао је Митровић.
Он је изразио очекивање и да ће у 2015. години бити завршено комплетно стамбено збрињавање ових категорија.