06/12/2013 | 09:45 | Аутор: Radio Slobodna Evropa
ЕУ о БиХ: Тамо владају шерифи и поглавице
Комитет за спољне послове Европског парламента разматрао је јуче Приједлог резолуције о БиХ, који је образложила Дорис Пак и у којој се поново подржава суспензија БиХ из Савјета Европе.
Како преноси портал Радија Слободна Европа, након расправе у којој су доминирали оштри тонови, отворена је процедура подношења амандмана што ће трајати до 11. децембра а након тога ће се почетком 2014. приступити гласању "за или против" Резолуције.
У Приједлогу резолуције се посебно наводи забринутост због непровођења пресуде “Сејдић - Финци”, распрострањене корупције, организованог криминала, размирица око расподјеле надлежности међу различитим нивоима власти, што је препрека за финансијску подршку европских фондова.
Пак је, образлажући приједлог у име вањскополитичког одбора подсјетила како се у тексту, између осталог, подржава “размишљање Савјета Европе о укидању права БиХ да буде заступљена у овој организацији, ако прије наредних парламентарних избора 2014. не буде истинског напретка у примјени пресуде Европског суда за људска права“.
Пак је такође позвала Федрацију БиХ да настави расправу о уставним промјенама те уважи приједлоге стручњака између осталог и о спајању појединих кантона:
- Структура Федерације је врло нефункционална; десет кантона са ко зна колико министара, мислим преко 140 министара, који не функционишу у тако малој земљи! Сувише је нивоа који се морају питати, а ту има и превише могућности за корупцију. Мислим да структура мора бити јасна и функционална, да се стога снаге требају усмјерити на промјене, не само ако говоримо о домаћим политичарима него и о међународној заједници која је створила БиХ - навела је.
Расправа у вањскополитичком одбору Европског парламента највише је личила на укоре непослушном ученику. Или, био је то још један шамар бх. лидерима, чак и од најближих сусједа.
- БиХ је заправо у срцу Европе, она има добре перспективе и много потенцијала, али у овом тренутку све стоји. Ми не смијемо одустати од ове земље. Проблем је што тамо политичари нису научени на компромисе. Они знају за компромисе оружјем, а нису научили како то радити на миран начин. Наш задатак је да их натјерамо на то. Политички притисак није баш најбољи метод али, требало би га ипак примијенити и повезати са новчаним средствима које ЕУ исплаћује БиХ. Тамо не постоји функционална држава, тамо су локални шерифи и поглавице појединих племена. То треба престати ако желимо да БиХ крене на путу према било каквој европској интеграцији. Ова Резолуција би требала извршити још већи притисак на бх. политичаре, али и на институције ЕУ - рекао је Никола Вуљанић, посланик Европског парламента из Хрватске.
Бернт Поселт, посланик Парламента из СР Нјемачке је нагласио да, што се тиче Устава, потпуно слаже са Дорис Пак.
- Он је наметнут БиХ како би се завршио рат али тај устав више не функционише. Ми их не смијемо саме оставити у овом процесу и морамо се више ангажовати код младе генерације која је остала у земљи, а самим тим да помогнемо у стасавању нових политичара - рекао је Поселт.
- Разочаравајуће је то што се у БиХ не догађа ништа посљедњих година, а не само у овој 2013. Ми стално снижавамо наша очекивања од БиХ како бисмо извијестили о неком напретку, али тога нема. Од кључне важности је и наступ међународне заједнице, која мора бити јединствена, како би се помогло БиХ - каже Марије Корнелисен из Холандије.
Ово није први покушај да се БиХ да до знања како не извршава преузете обавезе. У мају 2013. у амандману на Резолуцију о БиХ који је поднијела Дорис Пак, затражена је суспензија БиХ из Савјета Европе.
У октобру, Парламентарна скупштина Савјета Европе одбацила је приједлог о суспензији, због непровођења пресуде „Сејдић &ндасх; Финци“, преноси Слободна Европа.