latinica  ћирилица
27/02/2025 |  11:17 ⇒ 11:43 | Аутор: РТРС

Ђокић о новом поскупљењу струје у Српској (ВИДЕО)

Електрична енергија се не добија сама од себе, то је процес, рекао је Петар Ђокић, министар енергетике и рударства Републике Српске.
Петар Ђокић - Фото: РТРС
Петар ЂокићФото: РТРС

- Ово захтијева јако много трошкова. Ми имамо јако старе термоелектране на које се ослањамо уз стару опрему у коју је потребно континуирано улагати. Сви материјали који су потребни за реконструкцију, одржавање константно расту и то повећава трошкове производње електричне енергије - навео је Ђокић.

Истакао је да су трошкови у рударској производњи такође јако високо и константно расту.

- Ово повећава укупну вриједност свих трошкова коју има Електропривреда Републиме Српске. Расту трошкови и одржавања постојеће дистрибутивне мреже. Поставља се питање како систем да функционише, како да набавимо новац? Држава нема резервни фонд из којег би узимала тај новац - рекао је Ђокић.

Како истиче "морали смо да прихватимо промјене цијена".

- Република Српска ће задржати најниже цијене електричне енергије у региону и то је чињеница и ја молим за разумијевање таквих околности - казао је Ђокић.