Федерација наставља опструкцују повратка Срба на огњишта - забрањена реконструкција објекта у Горњој Бријесници (ФОТО/ВИДЕО)
Након што им је имање у Горњој Бријесници до темеља спаљено и уништено, Радоје Трипуновић са породицом био је приморан да одсели у Бијељину. План му је да се врати на вијековно огњиште. Умјесто помоћи и подршке локалних власти, наишли су на нове опструкције.
- Доњи спрат очеве куће је у потпуности озидан каменом и то је остало, све остало је девастирано, срушено, тотално уништено. Народ хоће да се врати, ово је јединствен случај - истакао је Трипуновић.
Срби су неколико пута имали намјеру да се врате, али безуспјешно. Пропао је и покушај реконатрукције објекта који би служио за обављање вјерских и других активности.
Мјештани кажу иако су постигли усмени договор са градоначелником Лукавца већ наредног дана их је сачекала жута трака.
У образложењу које им је достављено тврде да су спорни имовински односи. Реконструкција објекта до сада је два пута опструисана.
- Добили смо пријаву од Н.Н. лица које нас је пријавило да изграђујемо основну школу са огромним темељима на којима се налази православни крст. Њима смо трн у оку, а ми имамо часну намјеру да се вратимо, овдје смо свој на своме и на прољеће крећемо са одрживим повратком већег броја становника - наводи члан Завичајног удружења Горња Бријесница Лазо Трипуновић.
Иако мјештани кажу да имају сву потребну документацију, Градске власти тврде да је објекат нелегално изграђен.
- То је објекат на којем је била школа, школско двориште. Мора се титулар, власник земљишта пронаћи, мора се поднијети захтјев за обнову, тога ничега није било у овом случају - каже градоначелник Лукавца Един Делић.
Циљ опструкције је спријечити повратак протјераних Срба, објашњавају мјештани.
Подршку мјештанима Бријеснице пружио је и начелник општине Петрово Озрен Петковић.
- Ово је 1995. све попаљено, протјерано, људи су истјерани, хоће да се врате на своје. Ту су им гробља светиње, очевина - каже Петковић.
Није ово једина опструкција. На молитвишту у Бријесници више пута је скрнављен и порушен крст. Прије рата живјело је више од 500 становника, данас нема ни једног повратника.