latinica  ћирилица
14/12/2024 |  10:53 ⇒ 11:34 | Аутор: СРНА

Бојић: Неприхватљиви потези Станивуковића, рекордан прилив средстава од ПДВ-а у Српској

Градоначелник Лакташа Мирослав Бојић рекао је да ће након усвајања Закона о измјенама и допунама закона о буџетском систему равномјерније и праведније бити распоређен приход локалниим заједницама од ПДВ-а, јер се у супротном мале општине не могу развијати, те додао да је рекордан приход од ПДВ-а у Српској што ће се позитивно одразити на све општине и градове.
Мирослав Бојић - Фото: РТРС
Мирослав БојићФото: РТРС

- Све је теже руководити малом и неразвијеном општином. Потребе су све веће а средства су недовољна за основне животне потребе. Не само за то, већ и за функционисање локалних управа. Они нису у могућности да расположива средства распореде ни за бруто плате, а да не говоримо о другим потребама, социјалним давањима или вртићима - рекао је Бојић у подкасту Срне.

Он је рекао да није ријеч о узимању средстава Бањалуци или Бијељини, чији су се градоначелници противили усвајању оваквог законског рјешења, те додаје да је у прошлој години највећи град Српске приходовао 68 милиона КМ, да ће то у овој години бити 78 милиона, а наредне за четири милиона више.

- Шест милиона КМ се усмјерава према малим локалним заједницама. Ако се будемо кретали у неком другом правцу дошли би у ситуацију да се сви желе преселити у Бањалуку. У неразвијеним општинама грађани немају могућност да упишу дијете у вртић - нагласио је Бојић, који је и члан Предсједништва Савеза општина и градова Републике Српске.

Он је навео примјер Лакташа који је значајан дио средстава прикупљао у републички буџет, али да се та средства нису враћала у локалну касу.

- Приход од ПДВ-а у Лакташима био је око 12,5 милион КМ, а приходи привреде од ПДВ-а износили су око 50 милиона. Послије 16 година Лакташи имају остварење ПДВ-а око 12,5 милиона КМ, а привреда је уплатила ове године у буџет око 300 милиона КМ. То је шест пута више него прије 15 година - нагласио је Бојић.

Повољан тренутак за нову расподјелу ПДВ-а, 600 милиона КМ влада ће усмјерити локалним заједницама

Бојић каже да и друге локалне заједнице могу пратити примјер Бањалуке, односно да уводе бесплатне уџбенике, превоз и прикључак на градски водоводну мрежу али да би то довело до дефицита у буџету.

- Да смо увели бесплатне прикључке за воду, као што је то увела Бањалука, наш 'Водовод' у Лакташима би отишао у стечај. Да не причам шта би се десило са малим локалним заједницама. И наши грађани би жељели олакшице, али поред прихода које остварујемо то није могуће - навео је .

Он је указао да је више од 50 представника локалних заједница у Савезу општина и градова подржало ову иницијативу, те да су то као важно питање препознали и начелници који долазе из редова опозиције на републичком ниову.

- У протекле четири године имали смо 15-20 састанака Савеза, у којем су Драшко Станивуковић и Љубиша Петровић потпредсједници. За Драшка Станивуковића знам да је дошао једном на састанак, а Љубиша Петровић два пута. Ми кандидујемо веома важна питања за функционисање локалних заједница на тим састанцима - истакао је Бојић.

Он каже да иницијатива у вези са расподјелом средстава од ПДВ-а није од јуче, те да је ово питање покренуто прије неколико година.

- Можда је сада био повољан моменат баш из тог разлога јер је приход од ПДВ-а према локалним заједницама највећи у посљедњих 20 година. Више од 600 милиона КМ буџета Српске биће усмјерено према локалним заједницама. Спољни дуг је много мањи него претходних година тако да је раст ПДВ-а већи за ову и наредну годину - поручио је Бојић.

Он је нагласио да Бањалука оствари више властитих прихода него од ПДВ-а, док је у малим локалним заједницама ситуација другачија, односно да код неразвијених општина расподјела средстава од ПДВ-а чини 90 одсто буџета.

- Донијели смо такву одлуку да би остварили одређен баланс. Двије стамбене зграде, путем ренте и уређења Бањалука наплати шест милиона КМ. Ко ће да направи стамбену зграду у Језеру, Крупи на Уни, Горажду? Због тога је био циљ да се мало растерете - каже Бојић за СРНУ.

Он је навео да је процјена била да је најбоље да се на овај начин помогну мале локлане заједнице, јер ће Влада у наредној години повећати пензије, плате за медицинске раднике са средњом стручном спремом, као и повећати издвајања за друге категорије друштва.

- Сада је одлука била таква. У наредном периоду размотрићемо и друге могућности - рекао је Бојић.

Говорећи о критеријумима за расподјелу средстава од ПДВ-а, градоначелник Лакташа је појаснио да је главни параметар од 75 одсто број становника, 15 одсто је површина локалне заједнице, док је 10 одсто број ученика у средњим школама.

- Из Лакташа 1.400 ученика похађа средње школе у Бањалуци. Ми због тога немамо ниједну марку прихода. Зашто се не узима у обзир број ученика у основним школама. То ми можемо питати. Тада је то неко планирао. Сматрамо да то није најбоље рјешење, али ако донесемо друго опет ће некоме припасти мање а некоме више средстава - додао је Бојић.

Неприхватљиви потези Станивуковића, сцене које нису требале Бањалуци пред празнике

Говорећи о организовању протеста у Бањалуци, гашењу електричне енергије у близини републичких институција и блокирању саобраћајница, Бојић је мишљења да то није рјешење и да је градоначелник Бањалуке своје захтјеве требао износити на сједницама Савеза, а не бојкотовати његов рад.

- Мислим да овакве сцене пред празнике, и када туристи долазе у Бањалуку, нису требале да се десе. Нас контактирају и питају шта се дешава у Бањалуци и због чега. То је неприхватљив однос - констатовао је Бојић.

Он је указао и на однос градоначелника Бањалуке према полицијским службеницима, наводећи да тако не треба да поступају озбиљни људи, те да шансу треба дати дијалогу а не улици.

- Све треба завршити за столом и разговорима. Увијек има могућности за компромис - закључио је Бојић у подкасту Срне.