Нуждић: Хашки трибунал допринио да се о Србима створи наратив јединог кривца
- Етничко чишћење у Хрватској и западнокрајишким општинама 1995. године, масовни злочини над Србима Подриња 1992. и 1993. године, систем логора у Посавини и Сарајеву и многи други злочини над Србима нису смјели остати некажњени од суда за који се и данас тврди да је требао допринијети помирењу - рекао је Нуждић Срни.
Он је рекао да је скоро 30 година након завршетка рата тешко очекивати помак, јер је пропуштено драгоцјено вријеме.
Коментаришићи изјаву тужиоца Међународног резидуалног механизма за кривичне судове Сержа Брамерца да у бившој Југославији још треба истражити неколико хиљада осумњичених за ратне злочине и тамо гдје је то оправдано процесуирати, укључујући 500 осумњичених чије случајеве треба пренијети из БиХ у друге земље у регону, Нуждић каже да се константно говори о Србији и Хрватској, али то и није спорно.
Нуждић је упитао зашто се не говори и о другим земљама као што су САД, гдје се налазе људи као што је Кемал Мрнџић или Турска гдје се наводно налази злочинац Сакиб Махмуљин, зар и српске жртве над којима су злочин починили припадници такозване Армије БиХ не заслужују правду?
- Због чега се неким Србима суди по неколико пута, као што је случај Видоја Благојевића који је процесуиран у Хагу, а сад се поново процесуира пред Судом БиХ или Драгомиру Васићу који је након година исцрпљивања пред Судом БиХ, након што је ослобођен, поново оптужен, а на другој страни никако да се подигну оптужнице за убијене Србе у Подрињу, Сарајеву, Посавини? - упитао је Нуждић.
Он је указао на то да је о дужини трајања процеса у предметима "Дудаковић", "Матузовић", "Чемерно", "Добровољачка" већ илузорно и говорити, истичући да српском народу не преостаје ништа друго него да се нада да ће бар неки од ових предмета бити процесуирани.
- Истовремено морамо да схватимо да су институције Републике Српске и Србије чувари истине о ратним дешавањима и да је њихов задатак да едукују младе генерације, али истовремено и да ураде све што је у њиховој моћи да презентују истину у свијету - закључио је Нуждић.
Министар правде Србије Маја Поповић изјавила је јуче на сједници Савјета безбједности УН да су Хашки трибунал и Механизам за међународне кривичне трибунале остварили политику некажњивости за злочине над Србима и омогућили глорификацију злочина над њима.