НСРС осуђује позивање и долазак Куртија у БиХ
Народна скупштина осуђује позивање и долазак Куртија у БиХ, као акт провокације, усмјерен против Републике Српске и српског народа.
Како се наводи у другом закључку, овакво позивање непожељних особа од стране невладиних организација из ФБиХ, иза којих се несумњиво крију бошњачки политички представници у институцијама БиХ и ФБиХ, не могу допринијети помирењу и повјерењу међу конститутивним народима у БиХ и додатно погоршавају политичку ситуацију.
- Осуђујемо понашање Жељка Комшића и Дениса Бећировића, чланова Предсједништва БиХ, који су пријемом Куртија у згради Предсједништва БиХ поступили супротно званичном ставу да БиХ не признаје тзв. Републику Косово. Овакви састанци се не могу одржавати у институцијама БиХ. Из истих разлога осуђујемо понашање Рефика Ленде, потпредсједника ФБиХ и Нермина Никшића, премијера ФБиХ, који су се такође састали са Куртијем у сједиштима својих институција - наводи се.
Народна скупштина наводи да Република Српска поштује суверенитет и територијални интегритет Србије у складу са Повељом Уједињених нација и Резолуцијом Савјета безбједности Уједињених нација 1244 усвојеном 10. јуна 1999. године и њени представници у институцијама БиХ никада неће дозволити признање српске аутономне покрајине Косова и Метохије као независне државе.
Најзначајнији је закључак број пет.
- Уколико се настави са непоштовањем воље Републике Српске у заједничким институцијама БиХ, користићемо сва права утемељена у међународном праву, а нарочито права установљена чланом 1. став 2. и чланом 55. Повеље Уједињених нација, којима се прописује поштовање начела равноправности народа и право народа на самоопредјељење, чланом 1. став 1. Међународног пакта о грађанским и политичким правима и чланом 1. став 1. Међународног пакта о економским, социјалним и културним правима, којима је загарантовано да сви народи имају право на самоопредјељење, на основу којег слободно одређују свој политички положај и слободно постижу свој привредни, друштвени и културни развој - пише у овом закључку.
Такође, Народна скупштина сматра да је Курти непожељна особа на територији Републике Српске и БиХ због етикетирања српског народа као злочиначког и његовог става да је име Република Српска нацистичко име.
- Осуђујемо политичко дјеловање Куртија које је усмјерено на изазивање сукоба у Србији и у БиХ са несагледивим посљедицама и стога позивамо Предсједништво БиХ да га прогласи непожељном особом на територији БиХ (persona non grata) због кршења људских права српског народа и уништавања српске културне баштине на Косову и Метохији. Позивамо Предсједништво БиХ да у форми званичног саопштења нагласи да одржани састанак са Куртијем ни на који начин не представља акт признања Косова, као независне државе, те да не постоје никакви билатерални споразуми или односи између БиХ и тзв. Косова – став је Народне скупштине Српске.
Ови закључци ће бити упућени предсједнику и Влади Републике Српске, Парламентарној скупштини БиХ, Предсједништву БиХ, Савјету министара БиХ, представницима Републике Српске у институцијама БиХ и кабинетима потпредсједника ФБиХ и премијера ФБиХ.
- Позивамо све представнике из Републике Српске у дипломатско-конзуларној мрежи БиХ да се у свом раду руководе интересима Републике Српске – закључује парламент Српске.
Стевандић је истакао да Српска никада неће признати, нити дозволити да БиХ призна независност самопроглашеног Косова које је суштински српска покрајина.
- Зна се како је Курти дошао до те независности, да је користио принцип самоопредјељења, да су на међународним судовима била подијељена мишљења, али да је по истом моделу и Републици Српској потпуно отворена та могућност и да они који ово подржавају треба да знају да нама није забрањено да користимо исто - нагласио је Стевандић.
Стевандић је подсјетио да је Курти стигао у Сарајево 5. децембра, те да је у току боравка у БиХ учестовао на сесији о регионалним односима коју је организовала Асоцијација независних интелектуалаца "Круг 99" и састао се са Комшићем и Бећировићем.
Он је додао да се Курти састао и са потпредсједником ФБиХ Рефиком Лендом и премијером Нермином Никшићем у њиховим сједиштима у Сарајеву.
- Долазак Куртија у БиХ изазвао је низ негативних реаговања политичких преставника Српске у институцијама БиХ и политичких представника и јавности у Републици Српској - рекао је Стевандић.
Он је подсјетио да су министри из Републике Српске бојкотовали сједницу Савјета министара БиХ због доласка Куртија у Сарајево.
- Отказана је ванредна сједница Савјета министара јер није било кворума. На овај начин је исказано незадовољство и противљење доласку Куртија у Сарајево, што је за посљедицу имало да ће два усаглашена закона, битна за европски пут морати да сачекају неко друго засједање - истакао је Стевандић.
Стевандић је напоменуо да је благовремено реаговао и Колегијум Народне скупштине Републике Српске који је долазак премијера непризнатог Косова оцијенио као провокацију, кршење дејтонских принципа, односно Устава БиХ и најављен је институционални одговор.
- Народни посланици морају бити свјесни чињенице да се на овај начин покушава дати такозваној републици Косово неформално, прећутно признање од стране бошњачког и хрватског члана Предсједништва БиХ - закључио је Стевандић.