latinica  ћирилица
09/12/2024 |  21:30 ⇒ 22:54 | Аутор: РТРС

ДРУГИ УГАО: Политика и(ли) новац - зашто је споран закон о буџетском систему? (ВИДЕО)

Расподјела новца од ПДВ-а не би требало да буде политичка тема, већ равноправност и солидарност, поручили су гостујући у емисији Други угао градоначелници и начелници неколико општина и градова Републике Српске.
Други угао - Фото: РТРС
Други угаоФото: РТРС

- Зашто је ово остало политичка тема, то знају они које је иницирају као такву, а знамо и ми добро. Наравно да ово ни на који начин ни у Предсједништву нисмо посматрали као политичку тему него као тему која би требала да обезбиједи равноправност и солидарност у расподјели новца од индиректних пореза према неразвијеним и изразито неразвијеним општинама и градовима - рекао је у емисији Други угао предсједник Савеза општина и градова Републике Српске Љубиша Ћосић.

Подсјетио је да је Влада Републике Српске још у новембру утврдила степен неразвијености и закључила да постоји 20 изразито неразвијених и 15 неразвијених општина.

- Савез градова и општина желио је да побољша њихов положај и иницирано је да се расподијели 612 милиона тако да 24 одсто тих средстава припадне локалним самоуправама - рекао је Ћосић.

Поручио је да измјенама и допунама Закона о буџетском систему ниједној локалној заједници, укључујући Бањалуку и Бијељину, неће бити умањена средства која добијају од расподјеле ПДВ-а.

- Рачунали смо на подршку и да ће људи схватити да овакве ствари треба да се дешавају и оно што је најбитније ово је само једна од механизама помоћи неразвијеним и изразито неразвијеним општинама. Закон о о буџетском систему је жива материја, материја која се може прилагођавати сваке године. Постоје неки други закони који се могу рјешавати, али дошло се у позицију да се након ове иницијативе Предсједништва, која је искључиво иницијатива предсједништва Савеза, Влада је то прихватила рачунајући на наш договор, ми смо дошли у ситуацију да сутра имамо ванредну сједницу на којој ћемо одговарати врло отворено - истакао је Ћосић.

На једној страни, каже Ћосић, имате 35 локалних заједница које сигурно добијају средства, а са друге стране "имате ове који се буне, а који опет добијају раст, а имали су итекако раст у претходном периоду".

Начелник сребреничке општине Милош Вучић навео је да ће најављена већа финансијска помоћ Владе омогућити да Сребреница брже барем дјелимично санира затечени буџетски дефицит који износи око седам милиона КМ.

- Очекивао сам већи степен солидарности према мањим општинама, као и да ова иницијатива неће постати политичко питање. Ако колеге из Бањалуке и Бијељине имају нека негодовања требали су се укључити у рад Савеза да сједнемо и разговарамо, како би се дошло до компромиса. Ако кренемо да изводимо људе на улицу и почнемо тако да се боримо, бојим се да ће доћи до још већих подјела - рекао је Вучић.

Истакао је да је његов приједлог да се сједиште м:тел-а пребаци у Сребреницу.

-  Био би то добар приједлог па би видјели онда колико би Бањалука осјетила то у радним мјестима. Бањалука често не узима у обзир та радна мјеста која су најбоља и најквалитетнија у Бањалуци - рекао је Вучић.

Кантон Сарајево је, каже Вучић, имао одлуку да донира Сребреници два милиона, да направи један фонд за Сребреницу, а Бањалука се буни због 150.000.

- То нисам могао да очекујем - поручио је Вучић.

СДС-ов начелник општине Источни Стари Град Бојо Гашановић вечерас је говорио као начелник једне изразито неразвијене општине, руралног карактера.

- Нама 400 хиљада КМ значи, да се плаћају обавезе, што се тиче функционисања општине. Мислим да би нама то много значило. Нама је већ једном неправедно узет новац, надам се да ће сутра донијети најбоље рјешење за све - истакао је он.

Већ једном смо умрли у Сарајеву и оставили своје куће, каже Гашановић и додаје "ако још једном умремо, онда неће бити Републике Српске"

- Ако још једном умремо, сигурно онда неће више бити ни Републике Српске, зато што је она прављена тамо. Зато говорим да сви о томе морамо да размишљамо. Вјерујте, није лако организовати и градити. Оно што је најбитније за нас, јесте да добијемо онолико средстава колико нам је потребно за функционисање општине, а ми ћемо се као менаџери борити за пројекте - наводи он.

Начелник Братунца Лазар Продановић захвалио се Савезу општина и градова на овој иницијативи, те додао да је основна претпоставка развијања друштва солидарност.

- Свако негирање или бјежање од тога указује на то да је сва борба усмјерена на финансије, као и да не постоји разумијевање за мале општине, којих има 35 - наводи он.

Продановић додаје да они који критикују иницијативу Савеза општина и градова, да је то високи ниво политиканства.

- Шта нам значи Бањалука, коју ја веома цијеним, ако нам нестане Језеро, Источни стари Град, Рибник, Билећа, Братунац.. Овдје је суштина спремност на договор. Један проценат великим градовима, много значи овим мањим - додаје Продановић.

Влада Републике Српске утврдила је у сриједу, 4. децембра, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о буџетском систему којим се, између осталог, уређује припадност и расподјела прихода од индиректних и директних пореза, као и непореских прихода у Српској.

На иницијативу Савеза општина и градова Републике Српске, а с циљем постизања финансијске стабилности и развоја неразвијених и изразито неразвијених јединица локалне самопураве предложена је мјера да се развијеним јединицама у наредном периоду од три године умање износи прихода од индиректних пореза за одређени износ и тај износ усмјери у складу са критеријумима предложеним овим законом, у развој неразвијених јединица локалне самоправе.