latinica  ћирилица
09/12/2024 |  19:17 ⇒ 19:25 | Аутор: СРНА

Свемир се шири брже него што се сматрало

Подаци Насиног свемирског телескопа "Џејмс Веб" потврђују збуњујуће запажање да се универзум шири брже него што се очекивало, а научници покушавају да схвате чиме је то узроковано.
Свемир (Фото: EPA/PETER KOMKA HUNGARY OUT/илустрација) -
Свемир (Фото: EPA/PETER KOMKA HUNGARY OUT/илустрација)

Међу теоријама које се разматрају је утицај мистериозних космичких компоненти тамне енергије и тамне материје.

Двогодишњи подаци новог Насиног телескопа потврдили су ранији налаз свемирског телескопа "Хабл" да је стопа ширења свемира бржа за око осам одсто него што би се очекивало на основу онога што астрофизичари знају о почетним условима у космосу и његовој еволуцији током милијарди година.

Запажања "Веба", најнапреднијег свемирског телескопа икада кориштеног, искључују идеју да су подаци његовог претходника "Хабла" на неки начин били нетачни због грешке инструмента.

- Ово је највећи узорак података телескопа `Веб` и потврђује збуњујуће откриће свемирског телескопа `Хабл` са којим смо се борили деценију. Универзум се сада шири брже него што могу да објасне наше најбоље теорије - рекао је астрофизичар Адам Рис са Универзитета "Џонс Хопкинс" у Мериленду.

Он је водећи аутор студије објављене часопису "Журнал астрофизике".

- Чини се да нешто недостаје у нашем разумијевању универзума - додао је Рис, добитник Нобелове награде за физику 2011. године за откриће убрзаног ширења универзума.

Рос је рекао да су тамна материја и тамна енергија елементи који чине 96 одсто универзума.

- Резултати `Веба` се могу тумачити тако да сугеришу да можда постоји потреба за ревизијом нашег модела универзума, иако је у овом тренутку веома тешко одредити шта је то - рекао је Сијанг Ли, докторант за "Џонс Хопкинса" за астрономију и астрофизику и коаутор студије.

Тамна материја, за коју се сматра да чини око 27 одсто универзума, претпостављени је облик материје који је невидљив, али се сматра да постоји на основу њених гравитационих ефеката на обичну материју - звијезде, планете, мјесеце, све ствари на Земљи, која чини око пет одсто.

Тамна енергија, за коју се вјерује да чини око 69 одсто универзума, претпостављени је облик енергије који прожима огромне дијелове простора који се супротставља гравитацији и покреће убрзано ширење космоса.