Обиљежено 80 година од усташког покоља у Оџаку
У Трњаку је убијено 601 лице, а у Доњој Дубици више од 150 лица. Данас у овом селу у ФБиХ живи свега педесетак Срба.
Поводом обиљежавања, у спомен-цркви посвећеној Светом апостолу Павлу у Трњаку служен је парастос и положени су вијенци. Одржан је и историјски час на којем су говорили историчар Димитрије Живановић из Модриче, поријеклом из Дубице, и потомак Саво Вујичић, аутор књиге "Трњак".
Вујичић, потомак жртава трњачке трагедије која се догодила 6. и 7. децембра 1944. године, изјавио је Срни да је за вријеме Другог свјетског рата у Трњаку живјело 693 Срба.
Он је рекао да је тог 6. и 7. децембра 1944. године убијен 601 српски цивил, те навео да преостала 92 мјештанина тада нису затекли у кућама и да су захваљујући томе преживјели.
Вујичић је навео да је на споменику саграђеном у Доњој Дубици уписано 751 име, од чега је 601 становник Трњака, те додао да нису сви ту сахрањени.
- За њих 74 сигурно се зна да овдје нису имали почивалиште зато што су сахрањени у Новом Селу на такозваној Бауновој пустари и бачени у Босну 6. децембра, 1944. године. То су били људи које су на превару позвале усташке власти да бране подручје од високих вода ријеке Босне и тако су настрадали - рекао је Вујчић.
Према његовим ријечима, у кући у којој се родио усташе су убиле 144 лица међу којима и све његове претке по оцу, дједа, бабу и њихово шесторо дјеце, а отац му је остао жив зато што се сакрио у шуму, а послије су га спасили добри људи.
Двадесетдеветогодишњи Славко Вујић из Трњака рекао је да је у Другом свјетском рату погинуло 79 Вујића, од годину дана старости до 65 година, а да он носи име по свом дједу Славку.
- Драго ми је што се у овом броју окупљамо. Има нас који смо млађи и живи да преносимо и свједочимо о томе шта је било на овим просторима, да се више никада не понови и да не заборавимо жртве - поручио је Вујић.
Предсједник Скупштине општине Шамац Симо Варадиновић изјавио је да овај злочин не смије да буде заборављен и да треба да буде наук свима у временима која долазе, поручујући да српски народ мора бити сложнији.
- Желимо суживот са свим народима. Међутим, овакве ствари се никада не смију заборавити и треба да буде велики наук српском живљу да буде сложан и добро да води рачуна о томе ко ће бирати и ко ће представљати српски народ - нагласио је Варадиновић.
Живановић, који потиче из Доње Дубице, рекао је да су највеће акције у Другом свјетском рату биле спроведене од 1943. до 1945. године, с тим да обиљежавају 6. и 7. децембар 1944. године јер је тада на простору Доње Дубице Трњака, према сазнањима, страдало око 800 лица.
Он је додао да је број страдалих можда и већи.
- Ми смо овдје данас и треба да пошаљемо поруку мира, да се сјећамо наших жртава, да знамо шта се дешавало у Другом Свјетском рату, да будемо достојни насљедници њихове борбе за слободу. То је оно што су они нама подарили, слободу и живот на овим просторима - поручио је Живановић.
Шамачки свештеник Ненад Тојић служио је данас парастос и страдалима у Одбрамбено-отаџбинском рату, за 29 бораца из Доње Дубице и четири из Трњака, те су положени вијенци за све погинуле у Одбрамбено–отаџбинском и Другом Свјетском рату.