Вишковић и Вучевић у Пребиловцима; Обишли Храм и Дом културе (ФОТО/ВИДЕО)
Вучевић је са митрополитом и премијером Вишковићем обишао Храм у Пребиловцима и Дом културе, те разговарао са становништвом.
Двојицу премијера у Дому културе дочекали су мјештани који су истакли да су Пребиловци једино село у општини Чапљина које нема воду.
Након што су се упознали са тим проблемом, премијери Српске и Србије су обећали да ће финансирати пројекат водоснабдијевања Пребиловаца.
Премијер Српске је истакао да ће контактирати са властима Чапљине и ријешити тај проблем.
Премијерима Српске и Србије у Храму Васкрсења Господњег у Пребиловцима предочен је историјат о великом српском страдању у овом мјесту у Другом свјетском рату.
Парох чапљински Игор Мастиловић упознао је Вишковића, Вучевића и митрополита захумско-херцеговачког и приморског о злочину над српским народом у Другом свјетском рату и злочину над њихових костима на почетку протеклог рата.
У Храму Васкрсења Господњег, предсједници влада Српске и Србије упознати су са историјом Храма, а током посјете Дому културе, двојици премијера предочен је историјат о великом страдању Срба у Пребиловцима у Другом свјетском рату. pic.twitter.com/Bf1gVF76SV
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) November 30, 2024
Мастиловић је нагласио да су усташе 1941. године звјерски убиле више од 850 мјештана овог села, углавном жена и дјеце и бациле у јаму у Шурманцима надомак Међугорја.
- Овај злочин је у бившој Југославији прикриван, а 1961. године забетониране су јаме у које су бацани убијени Срби. Срби су бацани у 13 јама на подручју доње Херцеговине. Откопавање је почело 1990. године, а кости више од 4.000 Срба су 4. августа 1991. године сахрањене у спомен-костурницу у Пребиловцима.
У делегацијама двије владе су и министри рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић и просвјете и културе Жељка Стојичић, а из Србије министри културе Никола Селаковић и за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић.
У делегацији Србије су и посланик у Скупштини Србије Милимир Вуајдиновић и директор покрајинског фонда за избјегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону Александар Ђедовац.