Егић: Потребан другачији приступ при запошљавању борачке популације
- Од 2018. године за запошљавање демобилисаних бораца кроз програме и планове Завода за запошљавање Републике Српске потрошено је скоро 50 милиона КМ. Од тога је отишло нешто на самозапошљавање, нешто на директно запошљавање код послодаваца. Наравно да није ситуација сјајна - рекао је Егић у подкасту СРНЕ.
Као проблем је навео квалификованост те категорије друштва, указујући на чињеницу да се, када се и покаже потреба за њиховим радним ангажманом, ријетко или никако одлучују јавити на конкурс или одазвати позиву послодавца.
- Када је ријеч о Бањалуци нашли смо посао у сектору металске индустрије, угоститељства и прехрамбене индустрије. Сви су уредно обавијештени. На разговор је дошло њих 45 од 127. На послу се појавило двоје од којих је и то двоје одустало - истиче Егић.
Он каже да су вишеструки разлози због којих се ово дешава, али и додаје да је с тим у вези потребно урадити ревизију листе лица која су евидентирана на Заводу за запошљавање.
- Ту имамо тај један мали проблем са евиденцијама за запошљавање које ћемо, то ових дана и апострофирамо кроз консултације, сљедеће године да ажурирамо. Имамо људи који су искористили по неколико пута програм за самозапошљавање. У принципу бацили смо новац, а и даље имамо исти проблем - рекао је Егић.
Он је нагласио да је овакав програм самозапошљавања веома успјешан у Србији, док у Републици Српској успјешност износи тек 26 одсто.
- Морамо што прије да направимо мало ажурније евиденције, да Завод прилагодимо времену и потребама. Да не буде некаква реликвија комунизма, да дође на шалтер, па ја дошао да се пријавим и он њега евидентира и он иде кући. Морамо да јасно разликујемо људе који су активни тражиоци посла и они који су ту због неких других бенефита - рекао је Егић у подкасту СРНЕ.
Он је напоменуо да тржиште рада одређује број потребног кадра, те указао на чињеницу да је због тога Влада Републике Српске обезбиједила 300.000 КМ за преквалификацију и доквалификацију радника, у договору са Привредном комором и Унијом послодаваца.
- Вјерујте да је та ставка још неискориштена. Значи, онај ко хоће да ради, а нема потребну квалификацију за неки посао који му се нуди на тржишту рада, може да се преквалификује - рекао је Егић.