Ђурић: Међународне власти да спроведу темељну истрагу због напада на канал Ибар-Лепенац
Ђурић је истакао да овакве деструктивне акције угрожавају крхку стабилност коју Србија настоји да одржи, те нагласио да овај забрињавајући чин саботаже угрожава животе и средства за живот небројених појединаца у региону.
- Ибар-Лепенац је критични пловни пут неопходан за производњу електричне енергије, пољопривреду, воду за пиће и опште добробити заједница којима служи - рекао је он.
Нагласио је да Србија недвосмислено тражи одговорност за извршиоце овог непромишљеног напада, за који је етнонационалистички режим Аљбина Куртија "пожурио да упире прстом у Србију без доказа".
- Верујемо да су такве преурањене оптужбе намерна диверзија, која потенцијално указује на умешаност режима Аљбина Куртија. Ове неосноване оптужбе поткопавају напоре за конструктивним дијалогом и служе само за ескалацију тензија у ионако деликатној ситуацији - навео је Ђурић у објави на друштвеној мрежи Икс.
Он је поручио да је Србија спремна да, ако је потребно, финансијски и технички помогне у санирању штете на каналу Ибар-Лепенац, показујући посвећеност добробити свих људи у региону, без обзира на етничку или политичку припадност.
Експлозија у селу Вараге догодила се синоћ, због чега је дошло до оштећења канала Ибар-Лепенац, а општина Зубин Поток, већински насљена Србима, остала је без воде за пиће
У саопштењу са ванредној сједници Савјета за безбједност самопроглашеног Косова, која је одржана у раним јутарњим часовима, наведено је да "прве индикације сугеришу да је овај напад организован од стране српске државе, која поседује капацитете за овакве криминалне и терористичке нападе", а истовремено је оптужена и Русија.