Црни петак - попусти, замке и савјети за купце
Многи су штедјели новац и припремају се за куповину посљедњег петка у новембру.
Међитим, да ли се иза бљештавих реклама и примамљивих попуста заиста пружа прилика за уштеду, или вјешто крије маркетиншки трик великих трговачких ланаца?
Када из излога маме попусти, а понуда неријетко предобра да би била истинита, упућени савјетују купцима - купујте рационално и само оно што вам је заиста неопходно. Бањалучани кажу да увелико осјете грозницу "црног петка". Попуст, или маркетиншки трик, купци су подијељеног мишљења, али кажу да ће се суздржати од импулсивне куповине.
Професор др Драган Стојковић са Економског факултета Универзитета у Београду истиче да "црни петак" често служи као прилика за ослобађање залиха.
- Трговци ће покушати да представе попусте од 60 или чак 80 одсто, што је неретко нереално. Често се дешава да се цене пре тога вештачки подигну. Наравно, не раде то сви, али ти попусти нису увек реални - каже професор Стојковић.
"Црни петак" је постао популаран у САД педесетих година прошлог вијека. Назив су му дали саобраћајци због гужви које су се стварале дан послије Дана захвалности. Обиљежава се широм свијета, а попусти често трају до краја викенда, настављајући се у понедјељак, када је "сајбер понедјељак" – дан онлајн попуста.