Малић: Трампов оперативац на суженом простору, Украјину може само да пусти низ воду
Изабрани предсједник САД Доналд Трамп разматра могућност да именује бившег директора обавјештајних служби Ричарда Гренела за специјалног изасланика за Украјину. Ричард Гренел би могао да има кључну улогу у напорима да се оконча сукоб ако његова кандидатура буде одобрена.
Према изворима Ројтерса, Трамп планира да постави специјалног изасланика који ће се бавити само рјешавањем украјинске кризе. Одлука за сада није донијета, а Гренел је само један од могућих кандидата за специјалног изасланика за Украјину.
Гренел – реалистични Трампов оперативац
Гренел је својевремено био директор свих америчких служби тако да врло добро зна неке ствари, веома добро је обавјештен, а о сукобу у Украјини давао је изјаве које су далеко реалистичније од изјава које су стизале из Бијеле куће и Стејт департмента, истиче Малић.
Тако да је поводом давања дозволе Украјини да ракетама "атакамс" гађа територију Русије, Гренел изјавио да нико није могао да предвиди да ће одлазећи амерички предсједник Џозеф Бајден довести до ескалације ратa у Украјини.
- Нико није могао да замисли да ће се то десити током транзиционог периода. Ово је као да покреће нови рат. Све се сада мијења – све претходне калкулације су пале у воду и неважеће су. Све то због политике - навео је Гренел на платформи Икс.
No one anticipated that Joe Biden would ESCALATE the war in Ukraine during the transition period.
— Richard Grenell (@RichardGrenell) November 17, 2024
This is as if he is launching a whole new war.
Everything has changed now - all previous calculations are null and void. And all for politics. https://t.co/7ktLb5jpO7
Средином јула предложио је да се у Украјини у оквиру мировног споразума формирају аутономне зоне јер би на тај начин Украјина могла да добије мир и сачува интегритет своје територије.
Међутим, Гренел је истакао да Украјину не би требало примити у НАТО у скорије вријеме, упркос захтјевима Володимира Зеленског.
- Што се тиче Гренеловог става о Украјини, ту сам оптимиста. Е сад, ја не знам да ли је уопште изводљиво да Американци по оној њиховој теорији да су велики и моћни рјешавају тај сукоб, јер смо видјели по постојећој ситуацији да тај неки исход, мировни или ратни, диктирају Руси. А надам се, знајући неке људе који познају Гренела и како он размишља, да ће он бити реалиста. И биће ми драго ако буде на тој позицији умјесто да га пошаљу на Балкан, али не знамо на шта ће то да изађе, тако да сам ту опрезни оптимиста - каже Малић.
Сужен маневарски простор – пуштање Украјине низ воду
Малић додаје да неће бити неких великих преговора између Русије и Украјине у којима би Гренел могао бити посредник јер је ситуација таква да Руси имају своје услове који ће бити или испуњени, или ће се сукоб наставити.
- Једино што би Гренел могао да уради у тој ситуацији је да каже Украјинцима:"Ви ћете да урадите то и то, или вас пуштамо низ воду. Или вас пуштамо низ воду свеједно". Нема ту неког великог маневарског простора, ни неких великих опција, а мислим да је Гренел довољно реалистичан да то схвати. Кад би Трамп именовао неког од старијих дипломата, републиканских или демократских, то би већ био проблем јер би они инсистирали на томе да је Америка велика сила. А Русе то уопште не занима. Руси су своје услове понудили још крајем 2021. кад су послали Американцима свој приједлог свеопштег безбједносног споразума, а Американци су рекли да их то не занима, јер су велесила која диктира правила у сијвету. Е сада више то нису, и што прије то схвате то ће прије моћи да се прилагоде свјетским околностима. Гренел и Трамп то неће рећи јавно, али су у позицији да нешто по том питању ураде јер имају мандат - каже Малић.
Међутим, уколико би Трамп и Гренел одустали од тога и поново почели да се "врте у причи како су Американци највећи, најјачи и најбољи", онда ће бити у озбиљном проблему, додаје Малић.
Србија као "девета рупа на свирали"
На питање зашто би за Србију било боље да је Гренел амерички изасланик за Украјину а не за Балкан, Малић одговара да би за нас било добро када би се он бавио важнијим пословима, а да ми будемо "девета рупа на свирали" нове Трампове администрације.
- Јер, ако се не баве нама, то значи да нам неће наштетити. То је већ годинама неки мој инстинкт што се тиче Американаца и наших простора. Ако се баве нама то значи да нам се нешто зло спрема. Е сад, да ли бих волео да се то реши тако да Американци направе радикални рез са пређашњом политиком, отпризнају тзв. Косово и направе боље односе са Србијом – то би било лијепо. Али, да ли су Американци у стању да то ураде - то још не знам. Ми то још увијек нисмо од њих тражили, а требало би - закључио је Малић.