latinica  ћирилица
23/11/2024 |  19:51 ⇒ 19:52 | Аутор: СРНА

Бубић: Евидентно је да се жели убрзати поступак против предсједника Републике Српске

Евидентно је да се пред Судом БиХ жели убрзати поступак који се води против предсједника Републике Српске Милорада Додика, иако предмету не пријети никакво застаријевање, изјавио је Горан Бубић, бранилац предсједника Републике.
Горан Бубић - Фото: РТРС
Горан БубићФото: РТРС

Бубић је за АТВ рекао да циљ поступка пред Судом БиХ није поштовање уставности и законитости, већ политичка елиминација предсједника Српске, што је, како је истакао, одбрана раскринкала.

Он је оцијенио да је Тужилаштво БиХ у "празном простору" и да не постоји документ на основу којег би се могло закључити да је високи представник надлежан да доноси законе и да је Кристијан Шмит именован у складу са Анексом 10 Дејтонског споразума.

Сматра да је веома важно што у судске списе у предмету против Додика и вршиоца дужности директора "Службеног гласника Српске" Милоша Лукића улази Анекс 10 Дејтонског споразума јер је, како је навео, овај анекс темељни документ на који се позива и сама оптужница.

- Општи оквирни споразум за БиХ, као ни један од 11 анекса нису објављени у `Службеном гласнику БиХ`, па ни у службеним гласницима Српске и ФБиХ. Због тога је било нужно понудити тај доказ, односно прочитати га пред Судом БиХ да би онда на ред дошао правни дио да се тај споразум протумачи - навео је он.

Како је нагласио, у Анексу 10 је најважније оно што се тиче високог представника, а Тужилаштво БиХ није успјело понудити документ како захтијева Закон о кривичном поступку БиХ, а то је да се представи или оригинална верзија или овјерена копија тог документа.

- Нажалост, то нису успјели до краја извођења доказа Тужилаштва према Закону о кривичном поступку БиХ, па је одбрана понудила практично оригиналну објављену верзију Анекса 10 тако што је у спис уврштен Службени гласник Србије, односно раније Савезне Републике Југославије, у којем је објављен Општи оквирни споразум за БиХ и свих 11 анекса - рекао је Бубић.

Он сматра да је то важно јер је Србија сљедбеник СРЈ и потписник споразума, односно уговорна страна, а верзија која је уложена је на српском језику, једном од језика који су у службеној употреби у Суду БиХ.

Бубић каже да се у прилог наводне надлежности високог представника увијек позива на закључке Бонске конференције од 10. децембра 1997. године, а то води у закључак да таква надлежност не постоји према Анексу 10.

- Према садржини Анекса 10, Тужилаштво није доказало ни да је Кристијан Шмит високи представник, а и сами, позивајући се на бонске закључке, практично тврде да Анекс 10 не садржи такво овлаштење - појаснио је он.

Бубић наглашава да у доказном материјалу нема ни бонских закључака, што је процедурално веома важно.

Изношење ставова бивших високих представника о Кристијану Шмиту, сматра Бубић, иде у прилог одбрани, што је веома важно да се види недосљедност у цијелој ствари, у ширем смислу да није овлаштен да у једној демократској држави доноси законе.