latinica  ћирилица
23/11/2024 |  14:19 ⇒ 14:21 | Аутор: СРНА

Каран: Шмит поновио настојање да направи неуставну бошњачку унитарну државу

Нелегитимним наметањем одлука бескрупулозни грађанин Кристијан Шмит је баш 21. новембра, на дан када је заустављен грађански рат и створен оквир за живот у БиХ, поновио настојање да сруши Устав БиХ и Дејтонски споразум да направи неуставну бошњачку унитарну државу, рекао је Срни професор уставног права Синиша Каран.
Синиша Каран - Фото: РТРС
Синиша КаранФото: РТРС

- Сва три народа у БиХ одговорна су за безбједност и дужна да се одупру овим притисцима, да сачувају мир и Дејтон као једини могући оквир заједничког живота - истакао је Каран.

Он је подсјетио да о утицају високих представника на правни систем најбоље свједоче подаци да су само до 2009. године прогласили 105 амандмана на уставе ентитета, донијели више од 800 одлука, више од 300 прописа и извршили око 500 смјена /вансудске казне без икаквог процеса или могућности жалбе/.

За то, каже професор Каран, нису имали никакво упориште у међународном праву нити у Уставу БиХ који је дио домаћег права, посебно након увођења амандмана један, који је једини могући оквир живота и афирмације захтјева сва три народа као дио компромиса.

- Сви у БиХ морају да схвате да су Шмит и они који су били високи представници заправо реметилачки фактор и и безбједносни проблем - истакао је Каран

Према његовим ријечима, они су исти онај рушилачки фактор који је увео народе у несретни грађански рат јер 29 година касније намеће поново разлоге због којих је дошло до трагичног сукоба.

- Сви морају схватити да овдје нико не добија, јер грађанин Шмит и дио међународне заједнице сва три народа уводе поново у нестабилност - рекао је Каран.

Указао је на потребу да се мора разумјети да, када предсједник Републике Српске Милорад Додик брани Устав Српске, заправо брани и Устав БиХ јер је они су усаглашени.

- Подсјетићу да је Уставни суд БиХ раније потврдио да ентитети имају уставно право да покрену поступак повлачења сагласности на раније пренесене надлежности у области правосуђа, одбране и безбједности, индиректног опорезивања и других питања, те тиме потврдио ставове институција Републике и њеног државног и политичког вођства - навео је Каран.

Према његовим ријечима, све институције Републике Српске, поготово правосудне, морају до краја и досљедно да поштују законе Српске, а једна од њих је и одлука о непримјењивању одлука Уставног суда БиХ која је донесена због тога што раде по правилима, а не по Закону и што мијењају правила на начин да омогућавају да тај суд ради без судија из Српске на начин да три странца и два Бошњака у име друга два народа доносе одлуке.

- Уставни суд се тиме дефинитивно демаскирао и јасно ставио до знања да је заправо један од највећих кршитеља Устава БиХ - закључио је Каран.