latinica  ћирилица
23/11/2024 |  12:42 | Аутор: СРНА

Врховац: Прекинути сарадњу и финансирање Суда и Тужилаштва БиХ

Ратни војни инвалиди Републике Српске траже да се прекине сарадња са Судом и Тужилаштвом БиХ и њихово финансирање јер су показали изражену ажурност када се суди Србима за ратне злочине, док се одуговлачи у поступцима против Бошњака, изјавио је Срни предсједник Савеза ратних војних инвалида Драган Врховац.
Драган Врховац - Фото: РТРС
Драган ВрховацФото: РТРС

- Оптужнице против Срба подижу се у кратком року, изричу се драстичне пресуде и Срби се одмах шаљу на издржавање казне. Када је ријеч о поступцима против Бошњака за почињене ратне злочине на све начине се одуговлачи са подизањем оптужница, а суђење траје годинама - појаснио је Врховац.

Врховац је нагласио да се пред Судом БиХ и даље воде бројни поступци против Срба, као и да постоје сазнања да се припремају оптужница за велики број војника и припадника полиције.

Због тога би, како је истакао, било добро да те случајеве преузму тужилаштва и судови у Републици Српској и да се ту суди за евентуално почињене ратне злочине.

Врховац је рекао да Суд и Тужилаштво БиХ не суде ни по праву, ни правди јер да је тако никада не би покренули политички монтиран процес против предсједника Републике Српске Милорада Додика.

Пристрасност Суда и Тужилаштва БиХ огледа се, каже, и у случају суђења команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину, под чијом командом су били и припадници одреда "Ел муџахид".

Врховац је подсјетио да су припадници овог одреда са такозваном Армијом БиХ починили стравичне злочине над заробљеним српским борцима и цивилима, одсјецали им главе и дијелове тијела, звјерски мучили и убијали.

Оптужница против Махмуљина подигнута је 2015. године, а суђење је трајало више година, да би 2022. године била изречена казна затвора од осам година.

- Срамно ниска казна за злочине које су починили, а Махмуљин послије изрицања пресуде није упућен на издржавање казне, већ му се дозвољава одлазак на лијечење у Турску, након чега постаје недоступан Суду БиХ и вјероватно никада неће ни бити доступан, јер је под заштитом институција БиХ - напоменуо је Врховац.

Као примјер је навео и случај бившег генерала Атифа Дудаковића, команданта Петог корпуса такозване Армије БиХ, против којег је судски поступак покренут 2012. године и још није завршен јер се, како каже, чека да умру свједоци, а и сам окривљени.

Према његовим ријечима, заступају став да, уколико нема пресуде, нема ни кривице.