НСРС: Недопустива изградња одлагалишта нуклеарног отпада на Трговској гори
- Народна скупштина захтијева да Хрватска преиспита разлоге због којих је одабрала Трговску гору као локацију за изградњу спорног нуклеарног објекта - наводи се у Приједлогу резолуције о противљењу активностима изградње и успостављања нуклеарног објекта Центар за збрињавање радиоактивног отпада на Трговској гори.
У предложеној резолуцији истиче се да је апсолутно неприхватљива и недопустива намјера Хрватске да изгради тај објекат.
- Тражимо од надлежних органа у Српској и БиХ да с циљем заштите безбједности и здравља грађана, интензивирају и координишу све расположиве политичке, правне и дипломатске активности у складу са одредбама међународног права с циљем спречавања Хрватске да одложи радиоактивни отпад, истрошене изворе и истрошено нуклеарно гориво из "Кршког" на локацији Трговске горе - наводи се у предложеном документу.
Народна скупштина позива Представнички и Дом народа Парламентарне скупштине БиХ и групу посланика "Зелени клуб" да у Парламентарној скупштини БиХ усвоје нову резолуцију о противљењу намјерама Хрватске и да о њеном садржају, путем својих руководстава и представника, упознају највише представнике земаља ЕУ, Европске комисије, Европског парламента, Међународне заједнице за атомску енергију и друге међународне органе и агенције које су надлежне за ову област.
"Скупштина подржава рад и активности Правног и Експертског тима, научна истраживања, као и укључивање стручне и академске заједнице, градова и општина који се налазе у сливу ријеке Уне, те невладиних организација које се баве питањима заштите животне средине, у креирање и вођење информативне кампање у јавним медијима и у све друге облике изражавања незадовољства и неслагања са намјером Хрватске о овом питању", наводи се у Приједлогу резолуције.
У предложеној резолуцији прецизира се да је неприхватљива изградња Центра за збрињавање радиоактивног отпада на локацији бившег војног складишта "Черкезовац" у Хрватској у којем ће се одлагати отпад ниске и средње радиоактивности, те се утврђују и основни оквири за рјешење наведеног проблема.
"Резолуција се доноси с циљем заштите интереса Српске и БиХ, безбједности и здравља грађана, те животне средине", наводи се у образложењу приједлога ове резолуције, а који се налази скупштинским материјалима достављеним пред редовну сједницу 2. новембра.
У документу се подсјећа да су на том плану органи Српске, заједничке институције и агенције на нивоу БиХ, те локалне власти у Републици и Федерацији БиХ активно и у складу са међународним и европским конвенцијама предузимале и предузимају бројне активности, па и истраживања и процјене.
Циљ тих активности је да спријече изградњу одлагалишта на Трговској гори јер би оно могло да нанесе несагледиве посљедице по здравље и живот становника општина и градова у сливу ријеке Уне, односно на граници БиХ и Хрватске, додаје се у приејдлогу резолуције.
На овом плану институције у БиХ су реаговале ка органима Хрватске да одустану од изградње одлагалишта, а Народна скупштина је на сједници у јулу усвојила закључке којима се подржавају све досадашње активности на том плану, те се тражи ангажман Предсједништва БиХ, као и доношење нових резолуција/декларација на свим нивоима власти у БиХ.
Предлагач истиче да је усвајање ове резолуције у Народној скупштини неопходно да би се изразило противљење и утврдила политика од највишег нивоа законодавне власти у Републици у вези са избором локације за одлагање радиоактивног отпада у Хрватској.
"Неопходно је да све надлежне институције у Српској и БиХ, стручна и академска заједница, градови и општине који се налазе у сливу ријеке Уне, као и невладине организације које се баве питањима заштите животне средине, заузму јединствен став и предузму све активности с циљен спречавања реализације активности на тој локацији, а с циљем заштите интереса Српске и БиХ, као и заштите безбједности и здравља становништва и уставом загарантованог права на здраву животну средину", прецизира се у Приједлогу резолуције.
У документу се изражава бојазан да би евентуално изградња одлагалишта, осим здравља људи, могла да озбиљно загади водотокове и изворе воде за
пиће, те угрози пољопривредне и туристичке капацитете у Српској и БиХ.
Шеста редовна сједница Скупштине биће одржана 2. новембра у Бањалуци. /крај/бој/аб