Ђокић: Енергетски пројекти у Српској вриједни 5,5 милијарди КМ
- Република Српска има уговорених пројеката, соларних око 927 мегавата, у хидроенергије око 600 мегавата, те у вјетро енергије око 159 мегавата, уз могућност додјеле концесија и закључивања нових уговора - рекао је Ђокић.
Он је рекао да предстоји тежа фаза посла, а која се односи на преносне капацитете, који у свим дијеловима БиХ нису довољно развијени да би могли да обухвате инвеститоре који желе да улажу у различитим дијеловима БиХ.
- Питању развоја преносних капацитета мораћемо посветити додатну пажњу - рекао је Ђокић новинарима у Сарајеву гдје присуствује Сарајевском енергетском форуму "СЕФ 2023" у оквиру којег је учествовао у панелу под називом "Обавезе и тренутна позиција БиХ и земаља региона у процесу декарбонизације".
Ђокић је рекао да је најбитније подстицање на производњу електричне енергије из обновљивих извора, те да је Република Српска у том смислу отишла далеко.
- Процес декарбонизације и енергетска транзиција најважнији је процес кроз који пролази БиХ, а Република Српска у томе активно учествује слиједећи европске директиве и смјернице које су раније донесене - рекао је Ђокић.
Он је подсјетио да је Република Српска провела озбиљне активности, те да је у законодавном дијелу све одрађено.
- Донијели смо неколико закона, а прије свега стратегију развоја енергетике до 2035. године, донијели смо Закон о електричној енергији, Закон о обновљивим изворима енергије, те раније и Закон о енергртици... - напоменуо је Ђокић.
Он је оцијенио да је корисно одржавање оваквих скупова, јер доприносе укупном енергетском разумијевању енергетских прилика у региону, потреба и прилика које ће се пружити у наредном периоду.
"СЕФ 2023" почео је данас и трајаће до петка, 23. јуна.