Кошарац: Савјету министара упућен Нацрт закона о организацији тржишта вина
Министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац изјавио је да је на дефинисању и усаглашавању предложеног текста закона рађено у сарадњи и пуној координацији са представницима надлежних ентитетских институција, те винарима и виноградарима из Републике Српске, Федерације БиХ и Брчко дистрикта.
Он објашњава да је потреба за усвајањем предложеног законског рјешења проистекла након што је Европска комисија 2019. године дала рок БиХ да до новембра 2024. усклади законодавство у области вина и виноградарства са ЕУ стандардима, саопштено је из Министарства спољне трговине и економских односа.
- Закон о организацији тржишта вина у БиХ био је приоритет у раду министарства на чијем сам челу, јер смо потпуно посвећени да домаћим произвођачима омогућимо да и након 2024. године наставе да несметано обављају спољнотрговински промет на европском и свјетском тржишту. Очекујемо да ће и Савјет министара препознати значај предложеног закона и усвојити га у што скоријем року - поручио је Кошарац.
Према његовим ријечима, предложеним законом утврђују се принципи организације тржишта вина у БиХ, означавање, надзор и контрола производних потенцијала и тржишта и слично, те отклањају потешкоће проистекле из ограничене примјене постојећег законског рјешења у пракси.
- Новим законом ћемо обезбиједити већу конкурентност и бољи приступ произвођача из Републике Српске и ФБиХ европском и свјетском тржишту - рекао је Кошарац.
Он је навео да у БиХ годишње буде произведено око 18 милиона литара вина, те да тренутна површина под виновом лозом износи око 3.600 хектара, од чега је у Републици Српској 600 хектара, а у ФБиХ 3.000 хектара.
У Републици Српској регистровано је 38 произвођача вина, у Федерацији 50, а у Брчко дистрикту два.
- Када је ријеч о спољнотрговинском промету, домаћи произвођачи вина највише извозе у Хрватску, Србију и Њемачку - навео је Кошарац.
Он је напоменуо да је, на захтјев домаћих привредника, покренута процедура за приступање БиХ Међународном савјету за маслине.
- Активно смо радили са надлежним министарствима из Републике Српске и ФБиХ да будемо дио ове значајне свјетске организације за маслине. Окончали смо свој дио посла и ускоро очекујемо потписивање инструмента за приступање овој организацији - закључио је Кошарац.