Електропривреда Српске у 2022. години једина у региону пословала позитивно (ВИДЕО)
Нису засутављене ни планиране инвестиције.
Екстремна суша и мала количина падавина у протеклој години, смањили су производњу у хироелектранама у односу на претходне године. Ипак, свих пет дистрибутивних предузећа у 2022. пословало је позитивно, па је укупан бруто резултата Електорпривреде био нешто више од педесет четири милиона марака.
- Ми смо једина Електорпривреда на Балкану која је пословала позитивно. И поред тешких околности у погонској спремности и варијација и турбуленција цијена на берзама, ми смо успјели да у прошлој години не повећавамо цијене електричне енергије ни за грађане ни за привреду - рекао је Петровић.
Како би смањила нерационалну потрошњу енергије и заштитила енергетски систем, Електропривреда је од ове године увела блок тарифе, којима су кажу заштићени грађани који троше мање количине електричне енергије.
- Уколико наши потрошачи буду користили пуно електричне енергије онда би наравно долазило до оптерећења водова у систему. Ми желимо да заштитимо наш систем који је још увијек здрав - навео је извршни директор за снабдијевање у ЕРС Зоран Вуковић.
Није се одустало ни од започетих инвестиција - од Хидроелектрана "Дабар", Вјетропарка "Хргуд" и соларна Електрана "Требиње 1" до хидроелектране "Бук Бијела", "Мрсово на Лиму", те хидроелектране на Бистрици.
- Укупна снага, односно производних објеката је 1.300 гигават часова енергије што представља око 30 процената постојећег производног портфолија ЕРС-а - рекао је Петровић.
Хидро електране биће грађене на ријекама Босни и Дрини, док су соларне и вјетро електране предвиђене у Љубињу, Требињу, Билећи, Берковићима и Невесињу.
- У коначници 2030. године ако кренемо и завршимо само ових шест пројеката учешће у укупној производњи инсталисане снаге ће да буде 80 процената из обновљивих извора у односу на 20 процената који су из фосилних горива - навео је извршни директор за инвестиције и развој у ЕРС Јовица Влатковић.
Рудници и термоелектране изузетно су важан дио електроенергетског система. Због честих проблема у погонској спремности и застарјелости мреже, кажу из Електропривреди, биће потребна значајнија реконструкција рудника и термоелектрана Гацко и Угљевик.