Клиника за кардиохирургију УКЦ Српске извела захтјевну ECMO процедуру
Директор УКЦ Владо Ђајић рекао је да Клинка за кардиохирургију наставља да ниже изванредне резултате, а да је успјех и значајнији јер је пацијенткиња представљала изузетно комплексан случај.
Он је истакао да је правовремено планирање набавке софистициране опреме још један од доказа да је пружање најбољих здравствених услуга пацијентима приоритет руководства УКЦ Републике Српске.
Овај захват, додају из УКЦ-а, изведен је прије мјесец дана код пацијенткиње Босе Вујић, којој је први пут урађен централни ЕЦМО. Ријеч је о пацијенткињи код које је након кардиохируршког захвата, односно реконструкције митралне валвуле, наступила дисфункција /инсуфицијенција/ десног срца.
У саопштењу истичу да је 45 минута по доласку пацијенткиње у интензивну његу наступила кардиоваскуларна нестабилност, те су започели поступке реанимације након чега је пацијенткиња због ревизије враћена у операциону салу.
- Одлука за примјену ECMO апарата је донесена након 120 минута поновљене екстракорпоралне циркулације и много покушаја спонтаног успостављања кардијалне функције - наводи се у саопштењу.
Из УКЦ-а појашњавају да ECMO апарат, након што преузме функцију срца и плућа, даље венском и артеријском линијом преузима деоксигенисану крв пацијента и након оксигенације је непулсатилним протоком враћа пацијенту.
- Ријеч је дакле о вјештачком срцу које захтјева комплентан инвазивни и неинвазивни хемодинамски и респираторни мониторинг - истичу из УКЦ-а.
Начелник Клинике за кардиохирургију Никола Шобот је истакао да је пацијенткиња након 48 сати проведених на ECMO машини и успостављања кардијалне функције, хемодинамске и респираторне стабилности, одвојена од машине и да се кренуло у постепено загријавање, буђење и екстубацију пацијенткиње.
Боса Вујић из Требиња захвалила је медицинском тиму Кардиохирургије УКЦ Републике Српске.