Кошарац: Пројекат изградње "Бук Бијеле" у надлежности институција Српске
Кошарац је нагласио да Уставни суд БиХ нема легитимитет да се бави одлучивањем о додјели концесија за њену изградњу, већ то питање треба да ријеши Комисија за концесије БиХ.
- Оспоравамо легитимитет покретања апелације пред Уставним судом БиХ јер, према Закону о концесијама БиХ, посланици у парламенту БиХ не могу бити страна у спору пред Комисијом за концесије БиХ. Закон о концесијама јасно каже да поступак у име БиХ може да води искључиво Министарство спољне трговине и економских односа или други орган који одреди Савјет министара, што није учињено - рекао је Кошарац Срни.
Према његовим ријечима, недопустиво је да политичке структуре из Федерације БиХ покушавају да оспоре изградњу једне од највећих регионалних инвестиција, блокирајући привредни развој Републике Српске.
За Кошарца је посебно забрињавајуће то што политичко Сарајево користи Уставни суд БиХ за остваривање својих политичких циљева.
- Евидентно је да је Уставни суд БиХ у служби бошњачке политике. Ова институција не води се правним аргументима, већ по узору на бивше високе представнике покушава да отме надлежности Републике Српске, што је сулудо и потпуно неприхватљиво - нагласио је Кошарац.
Он је истакао да у потпуности подржава наставак изградње Хидроелектране "Бук Бијела", јер је ријеч о пројекту који ће бити од користи за све грађане, Републику Српску и цијели регион.
Кошарац је подсјетио да је оцјена струке да је овај пројекат енергетски значајан, економски исплатив и еколошки пожељан.
- Такође, српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик јуче је рекао да, када бисмо сад пустили `Бук Бијелу`, она би снабдијевала 100.000 домаћинстава, те да би се, да је сада пуштена у промет, исплатила за три године имајући у виду актуелне цијене електричне енергије. То најбоље говори о важности реализације овог пројекта - навео је Кошарац.
Он је поздравио инвестиције власти у Републици Српској у производњу електричне енергије како би се омогућила енергетска независност и безбједност у наредном периоду.
Кошарац је напоменуо да је противљење бошњачких политичара овом пројекту додатно бесмислено и парадоксално, будући да је изградња "Бук Бијеле" дио Оквирне енергетске стратегије БиХ до 2035. године, коју су у Савјету министара подржали и бошњачки министри.
"Хидроелектрана Бук Бијела један је од најзначајнијих пројеката у енергетском сектору и као заједнички пројекат представља одличан примјер успјешне сарадње институција Републике Српске и Србије - закључио је Кошарац.