Вишковић: Ниже цијене горива укидањем акциза ускоро би могле бити реалност (ВИДЕО)
Нада се да ће укидање акциза на нафту и нафтне деривате бити ускоро примјењиве како би, каже, утицали и на смањење цијена осталих производа.
30, 40 пфенига ниже цијене горива укидањем акциза на нафту и нафтне деривате могло би ускоро бити реалност, каже премијер Српске.
Наша је жеља, сматра, да се то у Парламентарној скупштини БиХ што прије усвоји и да већ од почетка априла буде на снази како би утицали на смањење цијена свих производа.
Заједно са нултом стопом на основне животне намирнице, смањиће се, тврди, удар на кућни буџет и привреду.
- Ту према одговору који смо добили од УИО они не могу тако брзо ту мјеру имплементирати као што можемо акцизе на нафту. Зато је битно да ова мјера на акцизе ступи што прије. Апелујем на УИО да што прије имплементира будуће усвајање Закона везано за ПДВ и да по скраћеним процедурама дођемо у позицију да наши грађани осјете ефекте тог Закона - рекао је Вишковић.
Приједлог мјера које је НСРС усвојила је реалан и законом заснован. То што би губитак у буџету Српске био 111 милиона марака по основу увођења нулте стопе до краја ове године и 17 и по милиона марака мјесечно због укидања акциза на нафтне деривате неће утицати на буџетом планиране обавезе, каже премијер Српске.
- Са овим растом прихода ми пегламо или правимо процјене да неће доћи до губитка у буџету везано за акцизе и ПДВ. Имамо смањен приход, али овдје имамо и раст па очекујемо да ћемо тим извршити преклапање што значи да ће све оно што смо планирали у буџету за 2022. године остати при томе и код пројекције пензија, плата, јавних инвестиција, помоћи реалном сектору - рекао је Вишковић.
Шта ће по питању ових приједлога урадити Парламентарна скупштина БиХ не зависи од ентитетских влада, каже Вишковић.
Подсјећа да су почетком марта два ентитетска премијера са предсједавајућим Савјета министара договорили да се донесе одлука о забрани извоза обловине, али да на Савјету министара то прошле седмице није прошло.
- Ако двојица премијера сматрају да је та мјера неопходна како би заштитили наше привреднике, радна мјеста и онда имате људе који и поред те сагласности неће да гласају за такву одлуку, чему нада за те заједничке институције - поручио је Вишковић.
Српска тренутно има 26.000 тона пшенице на залихама што је довољно до нове жетве, наглашава Вишковић.
Додаје и да је изгубио наду да ће Централна банка БиХ предузети било шта у вријеме кризе.
За разлику од наше, Централне банке широм свијета су, каже, у години вируса корона и тренутне кризе показале због чега постоје и штитиле своје економије.