latinica  ћирилица
18/11/2021 |  13:18 ⇒ 15:48 | Аутор: СРНА

Вархељи: Финансијска и политичка помоћ земљама западног Балкана

Комесар за проширење и политику сусједства ЕУ Оливер Вархељи поручио је данас да врата ЕУ неће бити отворена за илегалне мигранте али да је ЕУ спремна да политички и финансијски помогне земљама западног Балкана у рјешавању изазова миграција.
Оливер Вархељи - Фото: РТС
Оливер ВархељиФото: РТС

Обраћајући се путем Зум апликације учесницима регионалне конференције о миграцијама у Сарајеву, Вархељи је рекао да ЕУ након политичке и финансијске подршке од земаља западног Балкана очекују привреженост у рјешавању изазова миграција.

Комесар ЕУ за проширење поздравио је регионални приступ рјешавања питања миграција, те одао признање за одлично урађен посао у смислу побољшања ситуације са мигрантима у БиХ.

Вархељи је подсјетио да се прије годину дана БиХ суочила са озбиљном кризом у прихватном центру Липа и у читавом Унско-санском кантону.

- Уз изразити политички ангажман ЕУ и конкретну подршку ситуација се постепено побољшала. БиХ на свим нивоима би требала као земља са перспективама приступа ЕУ треба да ради на одрживим дугорочним рјешењима. Као што је поновљено на Самиту ЕУ западнни Балкан на Брду код Крања протеклог мјесеца питање миграција је заједнички изазов - рекао је он.

Вархељи је поновио да је ЕУ привржена сарадњи са свим партнерима у региону у рјешавању мигрантске ситуације.

- Истовремено ћемо их наставити подржавати на њихом путу ка чланству у ЕУ. Начињен је значајан напредак од мигрантске кризе 2015. и 2016. године, међутим, морали бисмо остати опрезни како би избјегли неке евентуалне будуће кризе - додао је Вархељи.

Он је указао да су нелегалне миграције у региону успорене због пандемије ковид 19, те да су данас на релативно ниском нивоу.

- Међутим, с обзиром на тренутну ситуцију у Авганистану, те све већи притисак у Турској, ризик јачања нелегалних миграција према Балкану остаје висок, те се не може искључити могућност кризе. Императив је да се дјелује правовремено и одлучно - упозорио је Вархељи.

Према његовим ријечима, неопходна је успоставити чврсту заштиту граница и функционални систем азила, а мигранти истовремено морају бити брзо регистровани јер другачије неће бити могуће да се одреди ко би требао добити заштиту и остати а ко враћен кући.

- Истовремено требају нам робусне акције против мрежа трговаца људима Комисије и ЕУ агенције ће надгледати јачање капацитета систем азила у земљама западног Балкана у тијесној сарадњи ЕУ чланица УНХЦР-а - поручио је Вархељи.

Шеф ЕУ Делегације у БиХ Јохан Сатлер истакао је, обраћајући се учесницима регионалног састанка о миграцијама у Сарајеву, да је ријеч о форуму који се одржава у право вријеме, те нагласио неопходност регионалног приступа овом проблему.

- Миграције су изазов и постоје проблем када се њима лоше или никако не управља - рекао је Сатлер указујући на аспект људске емпатије који се не смије занемарити.

Наводећи да је често имао прилику разговарати са мигрантима на улицама Сарајева, Сатлер је истакао да ти људи често долазе из земаља попут Марока или Алжира и немају право на избјеглички статус.

- ЕУ овдје у БиХ на дневној основи ради са локалним заједницама попут Блажуја, Велике Кладуше и Бихаћа. Треба подржати ове заједнице јер се не можемо правити да миграције на њих немају никаквог утицаја - рекао је Сатлер.

Указао је да је пословна заједница у БиХ више забринута питањем емиграција, због недостатка квалификоване радне снаге, те се на проблем миграција може гледати и на тај начин.

- Кључно питање данас је како трансформисати систем миграција да се обезбиједе основне хуманитарне потребе и препознају потенцијалне користи. За то је потребно ефикасан систем управљања мигрантима - рекао је Сатлер.

Он је позвао да сви заједнички раде на одрживом систему миграција напомињући да је ЕУ спремна да обезбиједи додатна средства.

- Али, БиХ истовремено мора преузети одговорност. То укључује и заједничко прихватање овог бремена. Земља се састоји од два ентитета и 10 кантона и није уреду да је сав терет пребачен само на два кантона - додао је шеф Делегације ЕУ у БиХ.

Изразио је увјерење да је, када је ријеч о финанансирању, на нивоу БиХ потребно укључити нека средства у буџет БиХ за питање управљања миграцијама као и ојачати капацитете Министарства безбједности у Савјету министара.

Сатлер је рекао да је начињен одређен напредак али да предстоји још много посла до одрживог система миграција у БиХ.