latinica  ћирилица
06/08/2020 |  11:09 ⇒ 11:36 | Аутор: sputniknews.com

Експлозија у Бејруту трећа по снази у историји

Експлозија у Бејруту, главном граду Либана, трећа је по снази у историји, одмах послије експлозије нуклеарних бомби у Хирошими и Нагасакију, каже Кристофер Базби, британски стручњак за ефекте јонизујућег зрачења и секретар Европског комитета за ризике радијације.

Гувернер Бејрута Марван Абуд већ́ је упоредио експлозију у бејрутској луци, усљед које је настала и карактеристична "печурка", с експлозијама нуклеарних бомби у јапанским градовима 1945. године.

Базби има и научну аргументацију за такво поређење. У бејрутској луци експлодирало је више од 2.700 тона шалитре, хемијског једињења које има сличну експлозивну снагу као ТНТ.

​То значи да је експлозија 2.700 тона шалитре слична снази експлозије 2,7 килотона ТНТ. Према његовој рачуници, експлозија у Бејруту трећа је по снази у историји, одмах послије експлозије нуклеарних бомби у Хирошими и Нагасакију.

- Бомба у Хирошими имала је снагу између 10 и 12 килотона ТНТ. Према томе, експлозија у Либану имала је трећину снаге бомбе из Хирошиме - каже Базби.

Он објашњава и да се "печурка" током експлозије у Бејруту појавила на сличан начин као што се то догађа код нуклеарних бомби.

- Јак ударни талас направио је компресионо прстење у воденим испарењима, као што би то урадила и нуклеарна бомба када се детонира у близини водене површине - наводи научник.

Експлозије сличних хемијских једињења као у Бејруту догађале су се и у прошлости, али ниједна није била снажна као ова у Либану.

- Једна се догодила у Тексасу, такође у луци, а друга у Њемачкој двадесетих година 20. вијека у једном складишту. Међутим, ова у Бејруту је највећа послије Хирошиме и Нагасакија - закључује британски експерт, преноси Спутњик.