latinica  ћирилица
04/08/2020 |  12:52 ⇒ 13:09 | Аутор: СРНА

"Етничко чишћење крајишких Срба злочин без преседана"

Предсједник Социјалистичке партије Петар Ђокић је поводом обиљежавања Дана сјећања на све страдале и прогнане Србе у злочиначкој акцији "Олуја" изјавио да су у тој операцији хрватске војне снаге извршиле етничко чишћење више од 250.000 Срба, што представља највећи злочин извршен у Европи након Другог свјетског рата.
Бомбардовање Книна - акција "Олуја" - Фото: AFP
Бомбардовање Книна - акција "Олуја"Фото: AFP

- На данашњи дан се са великом тугом и пијететом сјећамо свих жртава нашег народа страдалих прије 25 година у акцији етничког чишћења са својих вијековних огњишта. Протјерати 250.000 људи у пар дана на крају двадесетог вијека, представља злочин без преседана - рекао је Ђокић.

У саопштењу СП-а се истиче да је Ђокић нагласио да жртве "Олује" никада не смију и неће бити заборављене јер је ријеч о огромној трагедији и патњи српског народа.

- И данас се сјећамо трагичних сцена километарски дуге избјегличке колоне, која је по великој врућини, без наде и са страхом, напуштала своја вијековна огњишта тражећи уточиште у Републици Српској и Србији. Ми овакав однос према нашем народу никада не можемо заборавити, али загледани у будућност, морамо радити на успостављању мостова и економском развоју нашег бића и народа - истакао је Ђокић.

Он је позвао представнике хрватске власти да престану да славе највеће етничко чишћење у Европи након Другог свјетског рата, те да казне сва лица одговорна за ратне злочине почињене над српским становништвом.

- Преживио је наш народ и логоре и јаме, преживио је и `Олују`. Наш народ је вјечан и поносан, тако је било, тако ће и остати. У годинама које долазе морамо се окренути будућности и као народ развијати едуковати, усавршавати и развијати како нам се оваква судбина из 20. вијека више никада не би поновила - поручио је Ђокић.

Војно-полицијска акција "Олуја" почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.

Према подацима "Веритаса", током "Олује" из својих домова протјерано је више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.

Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године "Олуја" оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.