Винарије најављеним мјерама до заштите домаће производње (ВИДЕО)
Мјере које буду донесене, биће транспарентне, уз поштовање свих међународних споразума и уговора. Потребан је и појачан ангажман ентитетских санитарних инспекција, да би се спријечио увоз грожђа и вина сумњивог квалитета, из земаља које подстичу извоз ових производа.
- Најважније би било да се појача контрола граница и да се не увози смеће у нашу земљу, до сада су се боље контролисала дрва него вино и грожђе - наглашава Миро Ћорић, члан Групације винарија "Андрија" Читлук.
Домаћи произвођачи, због пандемије, продали су само симболичне количине вина. Винари и виноградари затражили су усвајање привремених мјера, да би заштитили домаће производњу.
- Привремене мјере смо тражили, групација сматра да би то значило много домаћим произвођачима, колико ће се учинити, не знам да би се заштитило наше тржиште - истакао је Радован Вукоје, члан Групације винарија "Вукоје".
Уз заштиту домаћих произвођача, треба поштовати и међународне уговоре и споразуме. Са око 3.600 хектара винограда у БиХ, годишње се произведе око тридесет милиона килограма грожђа, од чега се 65 одсто преради у вино.
- Довољно говори о количинама које имамо, а ако видимо да је тржиште БиХ слободно за увоз из земаља ЦЕФТе и ЕУ, то нам говори да, као посљедицу Ковида, озбиљно приступимо заштитним мјерама из области пољопривреде, посебно члан 23. ЦЕФТА споразума - рекао је Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара БиХ.
Кошарац је рекао да ће ускоро бити покренута процедура за повећање квота за извоз вина и процедура за израду закона о вину на нивоу БиХ. Приоритетне заштитне мјере требало би да буду дефинисане за седам дана.