latinica  ћирилица
28/03/2020 |  08:46 | Аутор: sputniknews.com

Кинески стручњак предвидио када ће Србија моћи да одахне

Кинески стручњак Пенг Џићијанг увјерен је да ће Србија за мјесец или два успјети да епидемију вируса корона стави под контролу.
Болница (Фото: Shutterstock) -
Болница (Фото: Shutterstock)

- Када четири дана узастопно будете имали пад новообољелих, чекају вас још два циклуса од по 14 дана, колико обично траје инкубација, значи додатних 28 дана опреза. Онда можете да одахнете. Ваше руководство показује велику одлучност, народ вјерује Влади. И ја вјерујем да ће тако бити - рекао је доктор Пенг за Новости. .

Доктор Пенг предводи шесточлани тим љекара из Кине који су дошли у Србију да помогну у борби са епидемијом.

Доктор Пенг, који је експерт за контролу и превенцију заразних болести,  додао је да ће, ако се буду поштовале мјере, за мјесец или два епидемија Ковида -19 у Србији кренути силазном путањом.

Говорећи о томе од чега зависи даљи ток епидемије, пошто Србија улази у четврту недјељу, он каже да то највише зависи од тога колико ће земља брзо открити обољеле, поготово оне који су у кућној изолацији.

- Њих што прије треба смјестити у болнице и лијечити. Такође, морају се смјестити у колективни карантин сви који су били у контакту са обољелима. У кућној изолацији врло је тешко избјећи ширење заразе. Ми у Кини смо се у то увјерили - нагласио је он, пренио је Тањуг.

Упитан шта је Србији предност, а шта мана у борби са вирусом, доктор Пенг каже да се личне мјере заштите које предузимамо не могу мјерити са оним што су они радили у Кини.

- Према људима који су изоловани код куће и не желе у колективни смјештај, требало би примијенити принудну изолацију. Огромна предност је снага коју је показала ваша Влада. То је слично као у нашој Кини. Уколико велики број институција заједнички крене у борбу, лако ћете стићи до побједе - поручује он.

Указује и да Србија нема искуства са пандемијом, те да је примјетно и одређено непоштовање у спровођењу мјере.

- У болницама има недостатака у мјерама заштите запослених. Мало људи се тестира. Али, мјере заштите здравствених радника могу да се појачају, ресурси за тестирање такође - закључио је доктор Пенг.