Грађевинска дозвола за тунел ХЕ "Дабар"
Радови које ће изводити искључиво домаћа радна снага трајаће наредне три и по године, а пројектна вриједност тунела је 122 милиона КМ.
Након што је обишла градилиште Хидроелектране "Дабар" у општинама Невесиње и Билећа, Голићева је указала на вишеструки значаја изградње ове хидроелектране за цијелу Херцеговину, посебно за Невесиње, Билећу и Берковиће, општине на чијем локалитету се гради овај објекат.
Голићева је истакла да је "Дабар" највећи хидроенергетски потенцијал у систему "Горњи хорозонти" и да се његов значај односи, не само на енергетику и водопривреду, већ рјешава проблем и поплава и суша.
"Оно што је веома битно јесте да су на овом подручју у потпуности ријешени имовинско правни односи", истакла је Голићева и напоменула да су Правобранилаштво и Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове завршили више од 161 рјешења када је ријеч о експропријацији.
Она је истакла да је веома битно и што је на радовима ангажована домаћа грађевинска оператива која се удружила у конзорцијуме, наглашавајући да се без таквог груписања не би могли појединачно градити овако захтјевни инфраструктурни објекти, те да ресорно министарство подржава такав рад.
Голићева је истакла да је Влада Републике Српске препознала значај и улогу овог потенцијала, те 2011. године донијела одлуку о изградњи Хидроелектране "Дабар", након чега је потписан уговор о концесији.
"Република Српска располаже људством, струком и техником која може да одговори и удовољи изградњи оваквих објеката", рекла је Голићева и додала да ће реализацијом овог пројекта бити отворен већи број радних мјеста, а да ће и многи стручни људи наћи своје запослење у овим објектима.
Први грађевински радови почеће крајем године, након расписивања међународног тендера за извођача радова. Готови су и пројекти осталих објеката хидроцентрале, машинске зграде, бране, акумулације и они су тренутно на ревизији. Након тога слиједи издавање дозвола и формирање великог градилишта на подручју Билеће и Невесиња.
Директор ЕРС-а Бранислава Милекић изразила је захвалност Влади Републике Српске што је препознала способности ЕРС-а и повјерила јој реализацију овако значајног енергетског пројекта.
Она је истакла да се градња тунела реализује у овиру Привредног друштва Хидроелектране "Дабар" чији су оснивачи "Хидроелектране на Требишњици" и ЕРС, те напоменула да је урађен главни пројекат који је послужио као основа за добијање грађевинске дозволе, чиме се стичу услови да ЕРС, односно Хидроелектрана "Дабар" у наредном периоду распише тендер за избор извођача.
Милекићева је истакла да, захваљујући подршци Владе Републике Српске, ресорног министарства, Правобранилаштва и Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове очекују да ће до краја године имати грађевинске дозволе и за друге објекте који чине систем Хидроелектране "Дабар".
"Припремни радови су увелико у току и до сада смо за њихову релизацију издвојили 15 милиона КМ", рекла је Милекићева и подсјетила да је у току изградња 18 километара приступних путева који су у фази асфaltирања, а које ће без ограничења моћи да користе привредни субјекти и становништво региона.
Када је ријеч о осталим приступним путевима, Милекићева је додала да је у току изградња водовода у дужини од 11 километара са резервоаром и водозахватом, на који ће у складу са техничким могућности моћи да се прикључе становништво, привреда и остали субјекти.
"У току је и реализација 20 киловолтног далековода који спаја Берковиће и Невесиње и то ће, уз снабдијевање нашег градилишта, обезбиједити altернативно снабдијевање електричном енергијом Невесиња и околине", рекла је Милекићева.
Посланик у Народној скупштини Републике Српске Илија Таминџија истакао је да је предсједник Републике Српске Милорад Додик најзаслужнији за градњу овог пројекта, чије је залагање било максимално и без чије воље и жеље овакав крупни пројекат не би могао да се реализује.
"О значају овог пројекта за цијелу Херцеговину довољно говори чињеница да су на његову реализацију становници ове регије чекали више под 50 година", истакао је Таминџија и напоменуо да је то био и његов основни мотив политичког ангажовања, те да је као човјек са ових простора изузетно срећан што ће поједине херцеговачке општине из категорије неразвијених прећи у развијене.
Начелник општине Невесиње Момчило Шиљеговић истакао је да су сва инфраструктура, путеви, водоводи, у овој неразвијеној општини чекали овај пројекат, те изразио наду да ће се отворити и нова радна мјеста.