latinica  ћирилица
18/06/2018 |  18:42 ⇒ 20:01 | Аутор: СРНА

Одбијен захтјев Младићеве одбране за изузеће тројице судија

Апелационо вијеће Међународног механизма за кривичне судове одбацило је захтјев одбране Ратка Младића за изузеће тројице судија због пристрасности, уз образложење да нема капацитет да га размотри.
Ратко Младић (Фото: screenshot) -
Ратко Младић (Фото: screenshot)

У саопштењу ММКС, које је потписао предсједавајући судија Теодор Мерон, наводи се да захтјев за његово, као и изузеће чланова вијећа Кармела Ађијуса и Лиуа Даћуна, не подлијеже разматрању Апелационог вијећа Механизма.

Одбрана је раније упутила три захтјева и затражила изузеће Мерона, Ађијуса и Даћуна јер сматра да су они пристрасни зато што су учествовали у доношењу ранијих пресуда Хашког трибунала којим су официри Војске Републике Српске који су били подређени Младићу, осуђени због догађаја у Сребреници у јулу 1995. године.

У поднеску је Младићева одбрана указала да су се у тим пресудама судије Мерон, Ађијус и Даћун изјашњавали и унапријед утврдили и Младићеву кривицу за Сребреницу, иако се није њему судило, доносећи закључке о његовој улози и одговорности, те да стога више немају право да то чине.

Судија Ађијус предсједавао је вијећем Трибунала које је изрекло осуђујућу пресуду групи официра ВРС предвођених Вујадином Поповићем и Љубишом Беаром, осуђеним на доживотни затвор због догађаја у Сребреници.

Судија Мерон је предсједавао Апелационим вијећем Трибунала које је потврдило првостепену пресуду и доживотну затворску казну генералу ВРС Здравку Толимиру због Сребренице.

Он је, такође, предсједавао и жалбеним вијећем које је генерала ВРС Радислава Крстића осудило на 35 година затвора због помагања и подржавања ратног злочина у Сребреници.

Кинески судија Даћун био је предсједавајући у процесу против официра ВРС Видоја Благојевића, који је због злочина у Сребреници био осуђен на 15 година затвора.

Хашки трибунал је у новембру прошле године осудио бившег команданта Војске Републике Српске Ратка Младића на доживотни затвор.