latinica  ћирилица
18/02/2018 |  10:29 ⇒ 10:55 | Аутор: РТРС

Илиџа пријети одвајањем од Сарајева

Сарајевска општина Илиџа коју због промјене демографске слике и све већег насељавања држављана земаља Персијског залива одавно зову "Уједињени илиџански емирати" и "Кувајт Сити", има претензије да се издвоји из Кантона Сарајева и прогласи градом, пише Политика.
Илиџа (фото:bhdani.ba) -
Илиџа (фото:bhdani.ba)

Лист наводи да ту иницијативу заступа начелник Илиџе из редова СДА Сенаид Мемић, уз образложење да Илиџа, као општина, нема у том кантону "статус који заслужује".

Политика подсјећа, да су већину становништва Илиџе до протеклог рата чинили Срби и наводи да Сарајлије не подржавају намјере да им се "узме" Врело Босне, сумњајући да је жеља за промјеном статуса општине Илиџа у директној вези са "већ одавно присутним арапским капиталом у тој локалној заједници".

Лист наводи, да ни након бројних покушаја нису успјели да разговарају са Мемићем, али подсјећа да је он за више локалних медија изјавио да неће одустати од иницијативе и да је спреман да, уколико је не подрже чланови Општинског вијећа, иде и на референдумско изјашњавање, јер према његовој оцјени, "Илиџа и Илиџанци због садашњег третмана немају интерес да припадају Сарајеву".

У ресорном министарству Кантона Сарајево кажу да Илиџа са више од 70.000 становника "може да добије статус града", али и упозоравају да је интерес да се градске општине и формално интегришу у град Сарајево, а не да се ствара већи број мањих градова у том кантону.

Директор Бироа за људска права удружења "Демократска иницијатива сарајевских Срба" Душан Шеховац, један од малобројних Срба који и данас живи у родној Илиџи, каже да је свједок великог присуства грађана из арапских земаља,
њихових идеја и њиховог капитала, праћеног многим контроверзама.

- Међу онима који то представљају као користан процес за све грађане Илиџе, предњачи начелник општине, наравно охрабрен утицајем арапских идеја и капитала. Међутим ти "нови" инвеститори /Арапи/ прво што ураде јесте да трајно купују нашу земљу на којој граде објекте за становање и уживање, за разлику од Аустроугарске, која је експлоатисала наша природна богаства, па и наше људе, али она је прво градила путеве, жељезнице, фабриоке и школе на нашој земљи коју је и нама оставила- рекао је Шеховац.

Он је додао да је Илиџа прије била позната по чистом ваздуху, а данас је "најзагађенија средина у Европи".

Извор: СРНА