latinica  ћирилица
26/06/2017 |  15:52 ⇒ 17:27 | Аутор: РТРС

Јавно говорити о страдању српских жена у рату (ВИДЕО)

Предсједница Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Раилић рекла је данас у Градишци на обиљежавању Међународног дана подршке жртвама насиља, да о свом ратном страдању јавно говори не само због истине, већ да подстакне друге Српкиње које су доживјеле сличну судбину да о томе свједоче.
Обиљежавање Међународног дана подршке жртвама насиља - Фото: СРНА
Обиљежавање Међународног дана подршке жртвама насиљаФото: СРНА

Раилићева је у Народној библиотеци у Градишци присутнима говорила о своја 322 дана страдања и мучења, које је преживјела у Сребренику.

Она је навела да поткозарски одбор Удружења има 108 чланица, које су преживјеле затворе, логоре и разне облике насиља и мучења у рату, али да врло ријетко о томе јавно говоре.

- Није добро да се о томе не говори и да се не зна шта се догодило. Превише смо ружних ријечи чули на рачун српског народа, да смо агресори, злостављачи и геноцидни народ, а нико неће да каже да смо и ми жртве рата. Што нас више свједочи и говори истину доказаћемо да смо страдали као и други народи и да је рат несрећа за све - нагласила је Раилићева.

Она је навела да је Удружење жена жртава рата Републике Српске добило статус удружења од јавног интереса и има подршку предсједника Српске Милорада Додика, Владе Српске, народних посланика, али и општине Градишке.

- Очекујемо да ће до краја године посланици Народне скупштине усвојити закон који ће омогућити да жене жртве рата добију статус и остваре своја права - нагласила је Раилићева, додајући да Удружење има укупно 560 чланица у Српској.

Вршилац дужности директора Народне библиотеке Градишка Сњежана Миљковић рекла је да су у овој установи одлучили да на Међународни дан за подршку жртвама насиља омогуће грађанима да чују потресну причу Божице Живковић Раилић, која је библиотекар у Основној школи "Петар Кочић" у Новој Тополи.

Миљковићева је додала да Библиотека у свом фонду има књиге, које говоре о насиљу и жртвама насиља и да као установа желе да помогну да се о томе јавно говори, те да се на тај начин насиље смањи на најмању могућу мјеру.

Извор: СРНА