latinica  ћирилица
22/02/2017 |  10:53 ⇒ 13:57 | Аутор: РТРС

"Новости": ЕПС купује Електропривреду Републике Српске?

Влада Србије формирала комисију која разматра преузимање дистрибуција у сусједству. Преузимање би убрзало изградњу хидроелектрана на Дрини
Електропривреда Србије - Фото: Novosti.rs
Електропривреда СрбијеФото: Novosti.rs

Електропривреда Србије планира ширење у регион. Влада Србије недавно је формирала комисију чији је задатак да испита исплативост преузимања дијелова дистрибуција у сусједним земљама, сазнају "Новости".

На челу овог тијела је министар привреде Горан Кнежевић. Ова вијест није изненадила стручњаке. Бранко Ковачевић, предсједник Надзорног одбора ЕПС, каже да је то стара идеја.

- О преузимању дистрибуција у региону већ се говори одређено вријеме - каже Ковачевић. - Планира се да се купе дистрибуције у Републици Српској и Црној Гори. Оно што нас највише интересује је могућност развоја хидроенергије и струје коју бисмо добијали на тај начин. Република Српска нам је посебно интересантна баш из тог разлога, јер са њима дијелимо Дрину, а имамо и могућност ширења на цијелу Босну и Херцеговину. ЕПС би се ова инвестиција и финансијски исплатила, јер би имао могућност да продаје струју у региону.

Куповином дијела "Електропривреде Републике Српске", могли би да се убрзају многи заједнички пројекти. Међу највећим енергетским плановима Србије и Босне и Херцеговине је изградња три хидроелектране на средњој Дрини. Инвестиције су вриједне 870 милиона евра, а погон би требало да има снагу 320 мегавата. Ипак, цијели пројекат је на чекању због имовинских проблема у БиХ и различитог става Федерације и Републике Српске ко треба да руководи послом.

Ковачевић додаје да ће се куповина највјероватније извести по моделу који је већ виђен у случају преузимања "Телекома" Републике Српске. Српски "Телеком" је прије десет година, на међународном тендеру, за 646 милиона евра пазарио 65 одсто тада најуспјешнијег предузећа у Српској.

И "Телеком" је, баш као што би могао и ЕПС, преузимања наставио у Црној Гори. Само неколико мјесеци касније преузели су 51 одсто тамошњег "Телекома". Три године касније, преко повезаног предузећа, "Мтела" из Бањалуке откупили су и преосталих 49 одсто.

Извор: Новости