latinica  ћирилица
07/01/2017 |  16:24 ⇒ 16:32 | Аутор: РТРС

Елис: Харадинај ће бити изручен ако се оптужбе разликују од већ виђених у Хагу

Извршни директор Међународне адвокатске коморе Марк Елис оцијенио је да до изручења лидера Алијансе за будућност Косова Рамуша Харадинаја Србији из Француске може доћи само уколико се злочини за које га терети Србија разликују од оних на основу којих је Харадинају суђено у Хагу.
Марк Елис - Фото: Getty Images
Марк ЕлисФото: Getty Images

Србија и Француска имају до 40 дана за разматрање случаја Харадинаја, који је у притвору у Француској, рекао је Елис за Радио слободна Европа.

- Суд може донијети одлуку у било које вријеме, али на основу Европске конвенције о екстрадицији, постоји период од 40 дана који Србији омогућава да представи документацију, односно званичан захтјев за изручење. Суд у року од 40 дана одлучује о томе, у супротном, он ће бити пуштен - каже Елис.

Сматра да је одлука Хашког трибунала у случају Рамуша Харадинаја веома релевантна и да је могуће да Француска одбије да га изручи уколико се налог за хапшење Србије тиче истих злочина од којих га је Хаг ослободио.

- Мислим да ће Србија предати документацију, "prima facie" доказе који указују да Србија има јурисдикцију над тиме, и вјерујем да ће тврдити да се злочини за које га терети разликују од оних који су били дио хашког суђења - наводи он.

Иначе, додаје, ако се ради о истим злочинима, о истим оптужбама, онда он "једноставно не види како би Француска њега изручила Србији". Као други проблем наводи евентуалну забринутост Француске у погледу тога да ли су оптужбе политичке, што је забрањени фактор према конвенцији.

- Француска га не може изручити уколико осјети да се ради о политичким оптужбама и уколико мисли да суђење може у ствари бити политичко - рекао је.

О томе што су адвокати Харадинаја поднијели захтев за условно ослобађање, Елис је рекао да француски суд на основу својих закона може да одлучи потврдно о томе, с тим што би се Харадинају одузео пасош и ограничило кретање.

- Али на крају, сумњам да ће се изручити Србији. Имали смо исти случај и у Словенији, која није хтјела да га изручи - наводи он.

Такође сматра да ће Француска осјетити "политичку природу" овог случаја, с обзиром на то да се ради и о бившем премијеру који би био суочен са суђењем у контрадикторном окружењу.

- Европа је заинтересована да Србија и Косово учвршћују везе, а његова екстрадиција Србији би заиста имала негативан утицај на то - додао је.

Елис је изнео могућност да Србија призна да се ради о политички осјетљивом питању и да затражи од Француске да спроведе хапшење, подигне оптужницу и покрене суђење на основу принципа универзалне јурисдикције о ратним злочинима.

- То би био интересантан потез Србије - да наведе да се ради о новим злочинима, али и да призна да постоји политичка осјетљивост да се суђење овог случаја догоди у Србији - оцјењује он.

Француска би у том случају, додаје Елис, имала јурисдикцију да то уради по универзалном закону.

- Уколико су наводи и злочини повезани са ратним злочинима, онда ти злочини имају основ за међународну универзалну јурисдикцију и све земље у суштини могу да покрену суђење - закључује Марк Елис.

Извор: РТС