latinica  ћирилица
23/07/2016 |  09:16 ⇒ 09:21 | Аутор: РТС

Пронађени остаци праисторијске заједнице из бронзаног доба

Британски археолози су на територији мочвара Кембриџа, на ивици каменолома одакле се вади глина, пронашли остатке праисторијске заједнице из бронзаног доба старе око 3.000 година, а локација налазишта названа је "Must Farm".
"Британска Помпеја" - Фото: CNN
"Британска Помпеја"Фото: CNN

Сматра се да је на том налазишту живјела заједница од око 30 људи који су боравили у девет или десет дрвених, округлих кућа од багрема, трске и дрвета, подигнутих на стубовима изнад воде, која је нестала са лица земље, по свему судећи, због пожара, за који почетна истраживања показују да је намјерно изазван, преноси Си-Ен-Ен.

Како се наводи, налазиште је познато и као "Британска Помпеја" по граду који је спалила вулканска ерупција и који је, очигледно, доживио исту судбину као и та заједница бронзаног доба.

Од септембра прошле године, из дана у дан, неколико метара испод нивоа мора, радило се на ископавању и проучавању невјероватних налаза, укључујући керамику, текстил (око 80 комада, укључујући и платна), перле са огрлица (од стакла, амбера и дзета), отисци стопала, метално оруђе, животињске кости и изгорјеле дрвене греде, око 4.000 комада.

Руководилац локације ископавања Марк Најт из Археолошке јединице Кембриџ истиче како се недаво откривени предмети још увијек микроскопски испитују.

Иначе, интересовање за ово мјесто расло је још од 1999. године када је примијећено како дрвени стубови вире из глине, а 2004. и 2006. обиљежили су процеси суђења за ископавање и откриће мача из бронзаног доба.

Међутим, иако је све то било обећавајуће, тада још нико није схватао на шта су тачно наишли, све до сада.