Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
19/04/2016 |  15:59 ⇒ 20:32 | Аутор: РТРС

Нови Поточари у Жепи? (ВИДЕО)

Мимо знања институција у Српској у Жепи је положен камен темељац за изградњу Меморијалног центра за 457 припадника тзв АРБиХ и бошњачких цивила из тог мјеста, погинулих током протеклог рата.
Жепа - Фото: РТРС
ЖепаФото: РТРС

У Меџлису Исламске заједнице Жепа, која је иницијатор изградње, кажу да им није потребна сагласност институција Српске, јер Меморијални центар намјеравају да граде у кругу локалне џамије.

У општини Рогатица, којој административно припада Мјесна заједница Жепа, нису упознати с намјерама Бошњака да праве Меморијални комплекс по угледу на Поточаре. Позивају на дијалог, да најављена изградња не би закомпликовала односе Срба и Бошњака на том подручју. 

Поред већ постојећег споменика Бошњацима, у Жепи су поставили и камен темељац за изградњу Меморијалног центтра. Шта је циљ тога нисмо сазнали, јер у Жепи нисмо затекли никога.



Локални хоџа Един Шљивар на полагању камена темељца открио је намјере да се гради Меморијални центар за жртве наводног геноцида у Жепи, у које су уврштени и припадници тзв АРБиХ. Управо та чињеница разљутила је борце из Пала који не могу да забораве мучко убиство из засједе 45 другова, у јуну '92. године, које су убили Муслимани из Жепе.

Бошњаци не крију намјеру да праве нове Поточаре у Жепи. Малобројно локално становништво нико није ни питао, све се ради у договору ИЗ са ресорним министарством ФБиХ и уз подршку бошњачких кадрова у институцијама РС.
Начелник општине Рогатица Томислав Пухалац позива представнике Бошњака и Меџлиса Исламске заједнице Жепа на договор, јер најављена изградња Меморијалног центра жртвама наводног геноцида, може да закомпликује српско-бошњачке односе.

- Мислим да нема потребе да се таквим поступцима провоцирају проблеме или да усложне ситуацију у општини а није нам то циљ ни једним ни другим, каже Пухалац. 

Док Срби без сагласности и одобрења сарајевских власти не могу обиљежити а камоли поставити спомен-плочу убијеним војницима у Добровољачкој, у Жепи бошњачки вјерски и политички званичници јавно, на територији РС, говоре о наводном геноциду.